The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions
HIGH SCHOOL  SPORTS  

SCHOOL PAGES:
SPORT PAGES:
Stat leaders
> Football
  • Wesco 4A
  • Wesco 3A North
  • Wesco 3A South
  • Cascade Conference

Edmonds-Woodway

Tuesday, November 27

Boys basketball: Mountlake Terrace 61, Edmonds-Woodway 42

Thursday, November 29

Girls basketball: Issaquah at Edmonds-Woodway, 7:15 p.m. at Edmonds-Woodway H.S.

Friday, November 30

Wrestling: Meadowdale 45, Lynnwood 36; Lynnwood 41, Mountlake Terrace 24

Saturday, December 1

Boys basketball: Edmonds-Woodway at Meadowdale, 5:15 p.m.
Girls basketball: Edmonds-Woodway at Meadowdale, 7 p.m.

Tuesday, December 4

Boys swimming: Edmonds-Woodway 116, Everett 47
Girls basketball: Edmonds-Woodway 61, Mountlake Terrace 50
Wrestling: Lake Stevens 59, Edmonds-Woodway 6; Lake Stevens 60, Kamiak 9; Edmonds-Woodway 50, Mount Vernon 19; Mount Vernon 42, Kamiak 27

Thursday, December 6

Boys swimming: Stanwood at Edmonds-Woodway, 2:45 p.m. at Lynnwood Pool

Friday, December 7

Boys basketball: Jackson 52, Edmonds-Woodway 48
Girls basketball: Jackson 53, Edmonds-Woodway 50

Saturday, December 8

Wrestling: Archbishop Murphy, Shorecrest, Edmonds-Woodway, Monroe, Lynnwood, Marysville Getchell, Meadowdale at Edmonds-Woodway Invitational, 7 a.m. at Edmonds-Woodway H.S.

Tuesday, December 11

Boys basketball: Edmonds-Woodway 89, Lynnwood 68
Boys swimming: Edmonds-Woodway 92, Jackson 78
Wrestling: Shorewood, Stanwood, Shorecrest, Edmonds-Woodway at Shorewood Double Dual, 7 p.m. at Shorewood H.S.

Wednesday, December 12

Girls basketball: Lynnwood at Edmonds-Woodway, 7:15 p.m.

Thursday, December 13

Boys swimming: Edmonds-Woodway 116, Everett 47

Friday, December 14

Boys basketball: Edmonds-Woodway 61, Mariner 56 (OT)
Girls basketball: Edmonds-Woodway 64, Mariner 28
Wrestling: Lake Stevens, Edmonds-Woodway at Tri-State Tournament, TBD at Coeur d'Alene

Saturday, December 15

Wrestling: Edmonds-Woodway, Lake Stevens at Tri-State Tournament, TBD at Coeur d'Alene

Tuesday, December 18

Boys basketball: Kamiak 86, Edmonds-Woodway 72
Girls basketball: Edmonds-Woodway 69, Kamiak 31

Thursday, December 20

Boys basketball: Edmonds-Woodway 68, Cascade 38
Girls basketball: Edmonds-Woodway 62, Cascade 33

Friday, December 21

Wrestling: Snohomish 54, Edmonds-Woodway 25

Thursday, December 27

Boys basketball: Edmonds-Woodway 72, Ingraham 60

Friday, December 28

Boys basketball: Kamiak 81, Highline 55; Issaquah 58, Edmonds-Woodway 55; Shorecrest 72 Ingraham 31
Girls basketball: Auburn-Riverside 59, Edmonds-Woodway 41
Wrestling: Edmonds-Woodway at Pac Coast Tournament, 9 a.m. at Hudson Bay

Saturday, December 29

Boys basketball: Tahoma 76, Edmonds-Woodway 65; Shorecrest 62, Kamiak 55
Girls basketball: Edmonds-Woodway 57, Kennedy 40
Wrestling: Edmonds-Woodway at Pac Coast Tournament, 9 a.m. at Hudson Bay

Wednesday, January 2

Boys basketball: Edmonds-Woodway 57, Snohomish 43
Girls basketball: Edmonds-Woodway 51, Snohomish 38

Thursday, January 3

Wrestling: Jackson at Edmonds-Woodway, 7 p.m.

Friday, January 4

Boys basketball: Edmonds-Woodway 69, Mount Vernon 67
Girls basketball: Edmonds-Woodway 74, Mount Vernon 53

Saturday, January 5

Wrestling: Jackson, Lynnwood, Mariner, Everett, Oak Harbor, Meadowdale, Archbishop Murphy, Edmonds-Woodway at Everett Classic, 8:45 p.m. at Jackson H.S.

Wednesday, January 9

Girls basketball: Arlington 50, Edmonds-Woodway 40

Thursday, January 10

Boys basketball: Arlington 64, Edmonds-Woodway 47
Boys swimming: Edmonds-Woodway at Shorewood, 3:30 p.m. at Shoreline Pool
Wrestling: Edmonds-Woodway 44, Cascade 35

Friday, January 11

Boys basketball: Edmonds-Woodway 69, Monroe 47
Girls basketball: Monroe 43, Edmonds-Woodway 40 (OT)

Saturday, January 12

Wrestling: Edmonds-Woodway, Lynnwood, Oak Harbor at Jack Reynolds Invitational, 9 a.m. at TBD

Tuesday, January 15

Boys basketball: Edmonds-Woodway 59, Lake Stevens 49
Boys swimming: Shorecrest 118, Edmonds-Woodway 52

Wednesday, January 16

Girls basketball: Lake Stevens 42, Edmonds-Woodway 37

Thursday, January 17

Boys swimming: Edmonds-Woodway 124, Lynnwood 40
Wrestling: Edmonds-Woodway 45, Mariner 29

Friday, January 18

Boys basketball: Jackson 53, Edmonds-Woodway 50
Girls basketball: Edmonds-Woodway 69, Jackson 48

Tuesday, January 22

Boys basketball: Edmonds-Woodway 86, Lynnwood 62
Boys swimming: Edmonds-Woodway 117, Monroe 49
Boys swimming: Kamiak 117, Edmonds-Woodway 53
Wrestling: Edmonds-Woodway 51, Lynnwood 28

Wednesday, January 23

Girls basketball: Edmonds-Woodway at Lynnwood, 7:15 p.m.

Thursday, January 24

Wrestling: Edmonds-Woodway 37, Kamiak 36

Friday, January 25

Boys basketball: Edmonds-Woodway 69, Mariner 55
Girls basketball: Edmonds-Woodway 74, Mariner 33

Monday, January 28

Boys basketball: Edmonds-Woodway 76, Kamiak 64 (OT)

Tuesday, January 29

Girls basketball: Edmonds-Woodway 63, Kamiak 46

Wednesday, January 30

Boys basketball: Edmonds-Woodway at Cascade, 7:15

Thursday, January 31

Girls basketball: Edmonds-Woodway 60, Cascade 30

Tuesday, February 5

Boys basketball: Monroe at Edmonds-Woodway, 7 p.m.

Wednesday, February 6

Girls basketball: Lake Stevens 55, Edmonds-Woodway 44

Friday, February 8

Boys basketball: Arlington 58, Edmonds-Woodway 47

Saturday, February 9

Girls basketball: Monroe 49, Edmonds-Woodway 36

Tuesday, February 12

Boys basketball: Edmonds-Woodway 59, Lake Stevens 38

Friday, February 15

Boys basketball: Edmonds-Woodway vs. Mt. Vernon, 6 p.m. at Glacier Peak H.S.

Monday, March 11

Boys golf: Edmonds-Woodway, Stanwood at Varsity Boys Purple Cup, TBA at Whidbey Golf and Country Club

Tuesday, March 12

Baseball: Shorecrest at Edmonds-Woodway, 4 p.m.
Boys soccer: Lynnwood 3, Edmonds-Woodway 0
Softball: Meadowdale 7, Edmonds-Woodway 2

Wednesday, March 13

Boys golf: Mariner, Kamiak, Jackson, Edmonds-Woodway, Cascade, Lynnwood, 2:45 p.m. at Lynnwood G.C.
Girls golf: Mariner, Lynnwood, Kamiak, Jackson, Cascade, Edmonds-Woodway, 3 p.m. at Nile G.C.

Thursday, March 14

Track: Lake Stevens, Edmonds-Woodway, Meadowdale, 3:30 p.m. at Edmonds Stadium

Friday, March 15

Baseball: Meadowdale at Edmonds-Woodway, 4 p.m.
Boys soccer: Kamiak at Edmonds-Woodway, 7:30 p.m. at Edmonds Stadium
Girls tennis: Lynnwood at Edmonds-Woodway, 3:30 p.m.
Softball: Marysville Getchell at Edmonds-Woodway, 6 p.m.

Saturday, March 16

Boys soccer: Garfield 2, Edmonds-Woodway 1

Monday, March 18

Girls tennis: Edmonds-Woodway at Meadowdale, 3:30 p.m.
Softball: Mountlake Terrace 10, Edmonds-Woodway 5

Tuesday, March 19

Baseball: Mountlake Terrace 5, Edmonds-Woodway 3
Boys golf: Kamiak 172, Cascade 198, Edmonds-Woodway 185, Jackson 210, Mariner 278
Boys soccer: Edmonds-Woodway 2, Jackson 1
Girls tennis: Kamiak 4, Edmonds-Woodway 2
Softball: Shorecrfest 13, Edmonds-Woodway 1 (6)

Thursday, March 21

Girls golf: Kamiak 240, Edmonds-Woodway 275, Jackson 285, Lynnwood 293, Mariner 305, Cascade 339.
Girls tennis: Jackson at Edmonds-Woodway, 3:30 p.m.
Track: Monroe, Edmonds-Woodway, Oak Harbor, 3:30 p.m. at Oak Harbor H.S.

Friday, March 22

Boys soccer: Mariner 1, Edmonds-Woodway 0
Girls tennis: Jackson 5, Edmonds-Woodway 2

Saturday, March 23

Baseball: Edmonds-Woodway at Shorewood, 4 p.m. at Meridian Park Fields

Monday, March 25

Girls golf: Kamiak 246, Edmonds-Woodway 285, Arlington 313, Cascade 336
Softball: Edmonds-Woodway 10, Shorewood 1

Tuesday, March 26

Baseball: Edmonds-Woodway 10, Lake Stevens 3
Boys soccer: Edmonds-Woodway 2, Cascade 0
Girls tennis: Edmonds-Woodway 7, Mariner 0

Wednesday, March 27

Boys golf: Shorewood, Shorecrest, Marysville Getchell, Edmonds-Woodway, 2:30 p.m. at Nile G.C.
Girls golf: Kamiak at Edmonds-Woodway, 3 p.m. at Nile G.C.
Softball: Edmonds-Woodway at Lynnwood, 4 p.m.

Thursday, March 28

Boys golf: Kamiak 175, Arlington 202, Monroe 204, Cascade 217, Edmonds-Woodway 220
Girls tennis: Edmonds-Woodway 6, Cascade 1
Track: Boys: Edmonds-Woodway 103, Cascade 43. Girls: Edmonds-Woodway 85, Cascade 59.

Friday, March 29

Boys soccer: Snohomish 1, Edmonds-Woodway 0
Softball: Edmonds-Woodway 1, Kamiak 0 (11)

Monday, April 1

Boys soccer: Lake Stevens 2, Edmonds-Woodway 1
Softball: Jackson 8, Edmonds-Woodway 1
Softball: Jackson 8, Edmonds-Woodway 1

Tuesday, April 2

Baseball: Edmonds-Woodway 8, Lynnwood 2

Wednesday, April 3

Baseball: Lynnwood at Edmonds-Woodway, 4 p.m.
Boys soccer: Mount Vernon vs. Edmonds-Woodway, 7:30 p.m. at Edmonds Stadium

Friday, April 5

Baseball: Edmonds-Woodway 5, Lynnwood 0

Monday, April 8

Boys golf: Kamiak 194, Edmonds-Woodway 218, Cascade 226, Jackson 227, Lynnwood 246, Mariner 298

Tuesday, April 9

Baseball: Edmonds-Woodway 7, Kamiak 6
Boys soccer: Edmonds-Woodway 1, Monroe 0
Girls tennis: Snohomish 4, Edmonds-Woodway 3
Softball: Cascade 9, Edmonds-Woodway 1

Wednesday, April 10

Baseball: Edmonds-Woodway at Kamiak, 4 p.m.
Girls golf: Lynnwood, Kamiak, Jackson, Edmonds-Woodway, Cascade, Mariner, 3 p.m. at Walter Hall G.C.

Thursday, April 11

Girls tennis: Edmonds-Woodway 4, Lake Stevens 3
Track: Boys: Jackson 92, Edmonds-Woodway 53. Girls: Jackson 89, Edmonds-Woodway 61.

Friday, April 12

Baseball: Kamiak 5, Edmonds-Woodway 2
Boys soccer: Arlington 3, Edmonds-Woodway 0

Monday, April 15

Girls tennis: Edmonds-Woodway 5, Monroe 2
Softball: Lake Stevens 11, Edmonds-Woodway 0 (5)

Tuesday, April 16

Baseball: Jackson 11, Edmonds-Woodway 0
Girls tennis: Edmonds-Woodway 7, Mount Vernon 0
Girls tennis: Mount Vernon at Edmonds-Woodway, 3:30 p.m.

Wednesday, April 17

Baseball: Jackson at Edmonds-Woodway, 4 p.m.
Girls golf: Mariner, Kamiak, Jackson, Edmonds-Woodway, Cascade, Lynnwood, 3 p.m. at Lynnwood G.C.
Girls tennis: Arlington at Edmonds-Woodway, 3:30 p.m.
Softball: Edmonds-Woodway at Mount Vernon, 4 p.m.

Thursday, April 18

Boys golf: Kamiak 252, Cascade 283, Edmonds-Woodway 288, Jackson 302, Lynnwood 318, Mariner 360
Track: Meadowdale 93, Mariner 83; Edmonds-Woodway 117, Meadowdale 64; Edmonds-Woodway 133, Mariner 46 (Boys). Meadowdale 94, Mariner 56; Edmonds-Woodway 109, Meadowdale 62; Edmonds-Woodway 120, Mariner 41 (Girls).

Friday, April 19

Boys soccer: Lynnwood 2, Edmonds-Woodway 0

Saturday, April 20

Baseball: Edmonds-Woodway 9, Jackson 7

Monday, April 22

Baseball: Edmonds-Woodway 14, Mariner 0 (5)
Girls tennis: Edmonds-Woodway 6, Lynnwood 1
Softball: Snohomish 16, Edmonds-Woodway 0 (5)

Tuesday, April 23

Baseball: Edmonds-Woodway 11, Mariner 0 (6)
Boys golf: Kamiak 316, Mount Vernon 354, Snohomish 359, Lake Stevens 371, Edmonds-Woodway 372, Cascade 381.
Boys soccer: Kamiak 3, Edmonds-Woodway 0
Girls golf: Lynnwood, Lake Stevens, Jackson, Edmonds-Woodway, Kamiak at Top 2 Tourney, 2 p.m. at Harbour Point G.C.
Softball: Arlington 13, Edmonds-Woodway 0 (5)

Wednesday, April 24

Girls tennis: Kamiak at Edmonds-Woodway, 3:30 p.m.
Softball: Monroe at Edmonds-Woodway, 6 p.m.

Thursday, April 25

Baseball: Edmonds-Woodway 13, Mariner 0 (5)
Girls golf: Kamiak 245, Snohomish 270, Lake Stevens 274, Edmonds-Woodway 294, Cascade 355, Mount Vernon DNQ
Track: Kamiak 73, Edmonds-Woodway 72 (Boys); Edmonds-Woodway 89, Kamiak 61 (Girls).

Friday, April 26

Baseball: Edmonds-Woodway 4, Cascade 3 (8)
Boys soccer: Edmonds-Woodway 3, Jackson 0
Girls tennis: Jackson 5, Edmonds-Woodway 2

Monday, April 29

Baseball: Edmonds-Woodway 1, Cascade 0
Boys golf: Kamiak 380, Edmonds-Woodway 442, Jackson 461, Cascade 464, Mariner 544, Lynnwood DNQ
Boys soccer: Edmonds-Woodway 2, Mariner 1
Girls golf: Monroe, Edmonds-Woodway, Cascade, 3 p.m. at Walter Hall G.C.
Girls tennis: Edmonds-Woodway 5, Mariner 2
Softball: Lynnwood 7, Edmonds-Woodway 5 (8)

Tuesday, April 30

Baseball: Edmonds-Woodway 8, Cascade 5

Wednesday, May 1

Boys soccer: Edmonds-Woodway at Cascade, 7:30 p.m. at Everett Memorial Stadium
Girls tennis: Cascade at Edmonds-Woodway, 3:30 p.m.
Softball: Edmonds-Woodway at Kamiak, 4 p.m.

Thursday, May 2

Girls golf: Kamiak 313, Jackson 323, Lynnwood 349, Edmonds-Woodway 360, Cascade 413, Mariner 548

Friday, May 3

Softball: Jackson 16, Edmonds-Woodway 1 (5)
Track: Boys: Lynnwood 154, Edmonds-Woodway 137, Mountlake Terrace 128, Meadowdale 93. Girls: Edmonds-Woodway 198, Mountlake Terrace 158, Lynnwood 112, Meadowdale 56.

Saturday, May 4

Baseball: Arlington 11, Edmonds-Woodway 3
High school sports headlines
Ideal conditions lead to record-shattering day at Eason Invitational  April 18
Prep track: Pasco Invitational   April 18
Prep baseball: Darrington 4, Concrete 3   April 18
Prep softball: Concrete 3, Darrington 2   April 18
Prep softball: Kamiak 3-4, Burlington-Edison 2-9   April 18
Prep track: King’s Invitational   April 18
Jackson tops Monroe to stay unbeaten in league play   April 17
Snohomish hosts 27th Larry Eason Invitational   April 17
Prep boys lacrosse: Kamiak 17, Monroe 6   April 17
Boys soccer: Mountlake Terrace 7, Lynnwood 1   April 17
Boys lacrosse: Mercer Island 14, Everett 6   April 17
Prep girls tennis: Meadowdale 5, Shorecrest 2   April 17
Prep boys lacrosse: Lynden 18, Shorecrest 10   April 17
Prep baseball: Lynnwood 10, Glacier Peak 0 (6)   April 17
Boys soccer: Mariner 2, Mount Vernon 1   April 17
Boys soccer: Shorecrest 2, Edmonds-Woodway 1   April 17
Boys soccer: Cascade 0, Monroe 0   April 17
Prep softball: Everett 10, Edmonds-Woodway 2   April 17
Prep softball: Mountlake Terrace 17, Oak Harbor 1 (5)   April 17
Boys soccer: Kamiak 2, Lake Stevens 0   April 17
Prep softball: Lake Stevens 8, Kamiak 4   April 17
Prep softball: Meadowdale 12, Stanwood 6   April 17
Prep softball: Glacier Peak 9, Arlington 3   April 17
Prep baseball: Mount Vernon 6, Cascade 2   April 17
Boys soccer: Stanwood 1, Everett 0   April 17
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.

Scoreboard
Baseball     Saturday, 4/18
Darrington at Concrete, 2 PM
Softball     Saturday, 4/18
Burlington-Edison at Kamiak, 1:00 PM
Softball     Saturday, 4/18
Darrington at Concrete, 2:00 PM
Softball     Saturday, 4/18
Burlington-Edison at Kamiak, 11:00 AM
Baseball     Friday, 4/17
Glacier Peak at Lynnwood, 6:00 PM
Baseball     Friday, 4/17
Granite Falls at Cedarcrest, 4 PM
Baseball     Friday, 4/17
La Conner at Cedar Park Christian-Mountlake Terrace, 3:15 PM
Baseball     Friday, 4/17
Marysville Pilchuck at Oak Harbor, 4:00 PM
Baseball     Friday, 4/17
Marysville Getchell at Arlington, 4:00 PM
Baseball     Friday, 4/17
Edmonds-Woodway at Meadowdale, 4:00 PM
Baseball     Friday, 4/17
Mount Vernon at Cascade, 4 PM
Baseball     Friday, 4/17
King's at Sultan, 4 PM
Baseball     Friday, 4/17
South Whidbey at Cedar Park Christian-Bothell, 3:30 PM
Baseball     Friday, 4/17
Lake Stevens at Kamiak, 4 PM
Baseball     Friday, 4/17
Jackson at Snohomish, 4 PM
Baseball     Friday, 4/17
Stanwood at Everett, 4:00 PM
Baseball     Friday, 4/17
Shorewood at Mountlake Terrace, 4:00 PM
Baseball     Friday, 4/17
Lakewood at Archbishop Murphy, 4 PM
Baseball     Friday, 4/17
Mariner at Monroe, 4 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Oak Harbor at Marysville Pilchuck, 7:00 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Arlington at Glacier Peak, 7:00 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Meadowdale at Shorewood, 7:00 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Everett at Stanwood, 7:30 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
South Whidbey at Granite Falls, 6:00 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Cedar Park Christian-Bothell at Cedarcrest, 6:00 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Shorecrest at Edmonds-Woodway, 7:30 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Kamiak at Lake Stevens, 7:30 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Lakewood at King's, 7:00 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Mount Vernon at Mariner, 7:30 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Mountlake Terrace at Lynnwood, 7:30 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Snohomish at Jackson, 7:30 PM
Boys soccer     Friday, 4/17
Cascade at Monroe, 7:30 PM
Softball     Friday, 4/17
Mariner at Cascade, 4:00 PM
Softball     Friday, 4/17
Snohomish at Mount Vernon, 4:00 PM
Softball     Friday, 4/17
Monroe at Jackson, 4:00 PM
Softball     Friday, 4/17
Kamiak at Lake Stevens, 4:00 PM
Boys soccer     Thursday, 4/16
Sultan at Archbishop Murphy, 5:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Cedar Park Christian-Bothell at Lakewood, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Granite Falls at Sultan, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Granite Falls at Sultan, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
South Whidbey at Archbishop Murphy, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Meadowdale at Stanwood, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Shorecrest at Marysville Pilchuck, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Glacier Peak at Arlington, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Shorewood at Marysville Getchell, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Mountlake Terrace at Oak Harbor, 4:00 PM
Softball     Thursday, 4/16
Edmonds-Woodway at Everett, 7:00 PM

Schedules & Scores
High school stadium map

HeraldNet highlights

Whidbey treasure
Whidbey treasure: You won't believe how much there is to do in this little area
Still spinning
Still spinning: County's last independent record store now a golden oldie
The music that unites
The music that unites: Diverse crowd gathers for monthly bluegrass jams (gallery)
Feed your family
Feed your family: From grandkids to grandads, Speedway Cafe is a hit