The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions
HIGH SCHOOL  SPORTS  

SCHOOL PAGES:
SPORT PAGES:
Stat leaders
> Football
  • Wesco 4A
  • Wesco 3A North
  • Wesco 3A South
  • Cascade Conference

Mariner

Friday, August 31

Football: Mariner 41, Marysville Getchell 27

Tuesday, September 4

Girls soccer: Edmonds-Woodway 8, Mariner 0

Wednesday, September 5

Boys tennis: Mountlake Terrace at Mariner, 3:30 p.m.

Thursday, September 6

Girls soccer: Lynnwood 7, Mariner 0
Volleyball: Inglemoor 3, Mariner 0

Friday, September 7

Boys tennis: Jackson 7, Mariner 0
Football: Woodinville 37, Mariner 18

Saturday, September 8

Volleyball: Mariner, Granite Falls at Mariner Tournament, 9 a.m. at Mariner H.S.

Monday, September 10

Boys tennis: Cascade 5, Mariner 2
Boys tennis: Cascade at Mariner, 3:30 p.m.

Tuesday, September 11

Girls soccer: Jackson 8, Mariner 0
Girls swimming: Mariner 88, Marysville Getchell 68
Girls swimming: Marysville Pilchuck 116, Mariner 56

Wednesday, September 12

Boys tennis: Mariner at Lynnwood, 3:30 p.m.

Thursday, September 13

Boys tennis: Edmonds-Woodway 7, Mariner 0
Cross country: Shorecrest, Meadowdale, Lynnwood, Mariner, 3:45 p.m. at McCollum County Park
Girls soccer: Cascade 7, Mariner 0
Girls swimming: Mariner at Kamiak, 3:15 p.m.
Volleyball: Shorewood 3, Mariner 0

Friday, September 14

Football: Mariner 29, Monroe 26

Saturday, September 15

Cross country: Sultan, Meadowdale, Marysville Pilchuck, Mariner, Lynnwood, King's, Kamiak, Jackson, Cascade, South Whidbey at South Whidbey Invite, 10 a.m. at South Whidbey H.S.
Girls soccer: Mariner at Juanita, 1 p.m.

Monday, September 17

Boys tennis: Kamiak at Mariner, 3:30 p.m.

Tuesday, September 18

Girls soccer: Kamiak 9, Mariner 1
Girls swimming: Stanwood 116, Mariner 59
Volleyball: Shorecrest at Mariner, 7 p.m.

Thursday, September 20

Boys tennis: Arlington 7, Mariner 0
Cross country: Mariner, Mount Vernon, Cascade, 3:45 p.m. at McCollum County Park
Girls swimming: Mariner 88, Lynnwood 72
Volleyball: Meadowdale 3, Mariner 0

Friday, September 21

Football: Mariner 36, Cascade 7

Monday, September 24

Boys tennis: Mariner at Mount Vernon, 3:30 p.m.

Tuesday, September 25

Girls soccer: Monroe 9, Mariner 0
Girls swimming: Shorecrest 125, Mariner 53
Volleyball: Jackson 3, Mariner 0

Wednesday, September 26

Boys tennis: Monroe at Mariner, 3:30 p.m.

Thursday, September 27

Boys tennis: Lake Stevens at Mariner, 3:30 p.m.
Cross country: Marysville Getchell, Mountlake Terrace, Mariner, 3:45 p.m. at McCollum County Park
Girls soccer: Arlington 11, Mariner 1
Girls swimming: Shorewood at Mariner, 3:30 p.m. at Kamiak H.S.
Volleyball: Edmonds-Woodway 3, Mariner 0

Friday, September 28

Football: Mariner 49, Lynnwood 23

Saturday, September 29

Cross country: Mount Vernon Christian, King's, Archbishop Murphy, Granite Falls, Everett, Lakewood, Lake Stevens, Lynnwood, Mariner, Monroe, Edmonds-Woodway, Cascade, Stanwood, Shorecrest, Marysville Getchell, Marysville Pilchuck at Tomahawk Twilight, 3:15 p.m. at Cedarcrest G.C.

Monday, October 1

Boys tennis: Snohomish 5, Mariner 2

Tuesday, October 2

Girls soccer: Mariner 8, Snohomish 0
Girls swimming: Mariner 83, Monroe 82
Volleyball: Kamiak 3, Mariner 0

Wednesday, October 3

Boys tennis: Jackson 7, Mariner 0

Thursday, October 4

Boys tennis: Cascade 6, Mariner 1
Cross country: Glacier Peak, Mariner, Marysville Pilchuck, 3:45 p.m. at Marysville Pilchuck H.S.
Girls soccer: Lake Stevens at Mariner, 7:30 p.m. at Goddard Stadium
Girls swimming: Jackson 113, Mariner 63
Volleyball: Cascade 3, Mariner 1

Friday, October 5

Football: Jackson 35, Mariner 32

Saturday, October 6

Cross country: Granite Falls, Mariner at Cascade Invite, noon at Leavenworth Ski Hill

Monday, October 8

Boys tennis: Lynnwood 5, Mariner 2

Tuesday, October 9

Boys tennis: Edmonds-Woodway 7, Mariner 0
Girls soccer: Mount Vernon 10, Mariner 1
Girls swimming: Mount Vernon 104, Mariner 66
Girls swimming: Mariner 84, Mountlake Terrace 84
Volleyball: Lynnwood 3, Mariner 0

Thursday, October 11

Boys tennis: Kamiak 7, Mariner 0
Cross country: Cascade, Kamiak, Mariner, Jackson at Everett City Meet, 3:45 p.m. at McCollum County Park
Girls soccer: Edmonds-Woodway 7, Mariner 0
Girls swimming: Cascade 133, Mariner 20
Volleyball: Jackson 3, Mariner 0

Friday, October 12

Football: Mariner 50, Kamiak 22

Tuesday, October 16

Girls soccer: Lynnwood at Mariner, 7:30 p.m. at Goddard Stadium
Volleyball: Edmonds-Woodway 3, Mariner 0

Thursday, October 18

Girls soccer: Jackson 11, Mariner 0
Girls swimming: Mariner at Edmonds-Woodway, 2:45 p.m. at Lynnwood Pool
Girls swimming: Mariner at Meadowdale, 2:45 p.m. at Lynnwood Pool
Volleyball: Kamiak 3, Mariner 0

Friday, October 19

Football: Edmonds-Woodway 44, Mariner 13

Monday, October 22

Girls soccer: Cascade 9, Mariner 0
Volleyball: Mariner 3, Cascade 2

Wednesday, October 24

Girls soccer: Kamiak at Mariner, 7:30 p.m. at Goddard Stadium
Volleyball: Lynnwood at Mariner, 7 p.m.

Friday, October 26

Football: Arlington 35, Mariner 21

Wednesday, October 31

Girls swimming: 4A/3A Diving Prelims at Mariner H.S., 5 p.m.

Friday, November 2

Football: Mariner vs. Ballard, 7 p.m. at Memorial Stadium

Saturday, November 3

Girls swimming: 4A/3A District Diving Finals at Mariner H.S., 11 a.m.

Monday, November 26

Boys basketball: Woodinville at Mariner, 7:15 at Mariner H.S.

Tuesday, November 27

Boys basketball: Mariner 51, Everett 48

Wednesday, November 28

Girls basketball: Everett 58, Mariner 12

Thursday, November 29

Girls basketball: Shorewood at Mariner, 7:15 p.m.

Friday, November 30

Boys basketball: Mariner 42, Shorewood 40
Wrestling: Mariner 48, Archbishop Murphy 18; Mariner 40, Granite Falls 34; Everett 48, Archbishop Murphy 24; Everett 39, Granite Falls 38

Saturday, December 1

Wrestling: Mariner, Shorecrest, Kamiak at Mariner Holiday Classic, 9:30 a.m. at Mariner H.S.

Monday, December 3

Boys basketball: Mariner at Meadowdale, 7:15
Girls basketball: Marysville Getchell at Mariner, 7:15 p.m.

Tuesday, December 4

Boys swimming: Mount Vernon 103, Mariner 73
Wrestling: Shorewood 47, Shorecrest 30; Shorewood 45, Lynnwood 22

Thursday, December 6

Boys swimming: Mariner at Everett, 2:30 p.m. at Forest Park Pool
Wrestling: Shorewood 42, Mariner 36

Friday, December 7

Boys basketball: Mariner 60, Cascade 48
Girls basketball: Cascade 37, Mariner 19

Saturday, December 8

Wrestling: Marysville Pilchuck, Mariner at 2012 Wilfong Classic, 10 a.m. at Puyallup H.S.

Monday, December 10

Boys basketball: Kamiak 60, Mariner 58
Girls basketball: Kamiak 40, Mariner 29

Tuesday, December 11

Boys swimming: Mariner 136, Lynnwood 37
Boys swimming: Mariner 147, Monroe 40
Boys swimming: Mariner 107, Meadowdale 73

Thursday, December 13

Boys swimming: Edmonds-Woodway 116, Everett 47
Boys swimming: Mariner 128, Mountlake Terrace 52
Boys swimming: Mariner at Monroe, 1 p.m.

Friday, December 14

Boys basketball: Edmonds-Woodway 61, Mariner 56 (OT)
Girls basketball: Edmonds-Woodway 64, Mariner 28

Saturday, December 15

Wrestling: Sultan, Cedarcrest, Archbishop Murphy, Shorewood, Marysville Getchell, Mariner, Arlington, Monroe at Monroe Invitational, 10 a.m. at Monroe H.S.

Tuesday, December 18

Boys basketball: Jackson 65, Mariner 37
Girls basketball: Jackson 55, Mariner 19

Thursday, December 20

Boys basketball: Mariner 62, Lynnwood 54
Girls basketball: Lynnwood 58, Mariner 10

Saturday, December 22

Wrestling: Cascade 234, Mariner 184, Meadowdale 158, Granite Falls 141, Timberline 136.5, Bothell 110.5, Mountlake Terrace 104, Roosevelt 94, Shorecrest 83.5, Jackson 80, Lynnwood 79.5, Edmonds-Woodway 64, Blanchet 51.5, Eastside Catholic 44

Thursday, December 27

Girls basketball: Lakewood 46, Mariner 39
Wrestling: Marysville Getchell, Kamiak, Mariner, Monroe at Mariner 4-Way Varsity, 10 a.m. at Mariner H.S.

Friday, December 28

Boys basketball: Mariner 62, Marysville Getchell 54
Girls basketball: Mariner at Lakewood Tournament, TBD at Lakewood H.S.

Wednesday, January 2

Boys basketball: Mariner 53, Arlington 49
Girls basketball: Arlington 60, Mariner 35

Thursday, January 3

Wrestling: Cascade at Mariner, 7 p.m.

Friday, January 4

Boys basketball: Snohomish 57, Mariner 51
Girls basketball: Snohomish 56, Mariner 13

Saturday, January 5

Wrestling: Jackson, Lynnwood, Mariner, Everett, Oak Harbor, Meadowdale, Archbishop Murphy, Edmonds-Woodway at Everett Classic, 8:45 p.m. at Jackson H.S.

Monday, January 7

Girls basketball: Monroe at Mariner, 7:15 p.m.

Tuesday, January 8

Boys basketball: Mariner 53, Monroe 51
Boys swimming: Shorecrest 123, Mariner 53

Wednesday, January 9

Girls basketball: Mount Vernon 49, Mariner 31

Thursday, January 10

Boys basketball: Mariner 65, Mount Vernon 56
Wrestling: Mariner 56, Lynnwood 12

Friday, January 11

Boys basketball: Lake Stevens 52, Mariner 51 (2 OT)
Girls basketball: Lake Stevens 62, Mariner 9

Saturday, January 12

Boys swimming: Mariner at Mariner Invite, 10 a.m. at Kamiak H.S.

Tuesday, January 15

Boys swimming: Mariner 92, Jackson 77

Thursday, January 17

Boys swimming: Kamiak 122, Mariner 61
Wrestling: Edmonds-Woodway 45, Mariner 29

Friday, January 18

Boys basketball: Mariner 60, Cascade 41
Girls basketball: Cascade 39, Mariner 36

Tuesday, January 22

Boys swimming: Mariner 132, Snohomish 62
Boys swimming: Cascade 101, Mariner 86
Boys swimming: Mariner 96, Glacier Peak 83
Wrestling: Kamiak 50, Mariner 21

Wednesday, January 23

Boys basketball: Kamiak at Mariner, 8 p.m.
Girls basketball: Kamiak at Mariner, 6:15 p.m.

Thursday, January 24

Boys swimming: Shorewood at Mariner, 3:30 p.m. at Kamiak H.S.
Wrestling: Mariner 45, Jackson 24

Friday, January 25

Boys basketball: Edmonds-Woodway 69, Mariner 55
Girls basketball: Edmonds-Woodway 74, Mariner 33

Monday, January 28

Boys basketball: Jackson 66, Mariner 44

Tuesday, January 29

Girls basketball: Jackson 73, Mariner 28

Wednesday, January 30

Boys basketball: Mariner at Lynnwood, 7:15

Thursday, January 31

Girls basketball: Lynnwood 69, Mariner 17

Tuesday, February 5

Boys basketball: Mariner at Arlington, 7 p.m.

Friday, February 8

Boys basketball: Monroe 61, Mariner 56
High school sports headlines
Jackson High senior Kelley follows dad into officiating   December 25
Ex-Lakewood players give back to the football program  December 23
Prep boys basketball: Lakewood 64, Port Angeles 47   December 23
Prep boys basketball: Stanwood 72, Lake Washington 42   December 23
Prep girls basketball: Quilcene 57, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace ...  December 23
Prep boys basketball: La Conner 52, South Whidbey 35   December 23
Cascade boys build big lead, hang on to beat Monroe 74-60   December 22
Prep girls basketball: Bishop Blanchet 63, Edmonds-Woodway 50   December 22
Prep girls basketball: Archbishop Murphy 65, Sedro-Woolley 33   December 22
Prep basketball: Bethel 60, Lakewood 56   December 22
Prep boys basketball: Glacier Peak 73, Ingraham 45   December 22
Prep boys basketball: Edmonds-Woodway 43, Bishop Blanchet 40   December 22
Prep boys basketball: Arlington 60, Sehome 56   December 22
Prep girls basketball: Arlington 66, Sehome 31   December 22
Marysville Pilchuck's Joyner has had wild recruiting ride   December 21
Prep boys basketball: Bellingham 77, Marysville Getchell 37   December 20
Prep wrestling: Mariner wins Lynnwood Classic   December 20
Prep girls basketball: Grace Academy 45, Lummi 17   December 20
Prep boys basketball: Sultan 60, Cascade (Leavenworth) 36   December 20
Prep boys basketball: Lynden Christian 56, CPC-Bothell 39   December 20
Prep boys basketball: Lummi 47, Grace Academy 37   December 20
Prep boys basketball: Seattle Lutheran 63, Darrington 39   December 20
Prep boys basketball: Lynden 52, King’s 47   December 20
Prep girls basketball: Darrington 46, Seattle Lutheran 27   December 20
Prep girls basketball: Cascade (Leavenworth) 53, Sultan 47   December 20
digital subscription promo

Subscribe now

Unlimited digital access starting at 99 cents, or included with any print subscription.

Scoreboard
Boys basketball     Monday, 12/22
Sehome at Arlington, 7:15 PM
Boys basketball     Monday, 12/22
Monroe at Cascade, 7:15 PM
Boys basketball     Monday, 12/22
South Whidbey at La Conner, 7:00 PM
Boys basketball     Monday, 12/22
Bethel, Lakewood, Port Angeles at Decatur, 7:30 PM
Girls basketball     Monday, 12/22
Sedro-Woolley at Archbishop Murphy, 1:00 PM
Girls basketball     Monday, 12/22
South Whidbey at La Conner, 5:30 PM
Girls basketball     Monday, 12/22
Arlington at Sehome, 7:15 PM

Schedules & Scores
High school stadium map

HeraldNet highlights

Nothing but corn
Nothing but corn: Everett Mall business grew from a kernel of an idea
History at every turn
History at every turn: Website finds stories behind county's historic corners
Cold-weather playtime
Cold-weather playtime: Beyond skis & snowboards: 11 ways to have fun in winter
The real bottom line
The real bottom line: Millions spent in Oso, but generosity can't be measured