Schedules, scores, standings


Friday, January 18

Boys basketball: Granite Falls 58, Lakewood 57
Boys basketball: Kamiak 82, Lynnwood 72
Boys basketball: Grace Academy 45, Lopez Island 12
Boys basketball: South Whidbey 54, Coupeville 32
Boys basketball: Glacier Peak 69, Everett 41
Boys basketball: Lummi 82, Highland Christian 19
Boys basketball: Darrington 46, Shoreline Christian 41
Boys basketball: Mountlake Terrace 52, Meadowdale 35
Boys basketball: Jackson 53, Edmonds-Woodway 50
Boys basketball: Mariner 60, Cascade 41
Boys basketball: Mount Vernon Christian 69, Orcas Island 58
Boys basketball: Arlington 68, Monroe 50
Boys basketball: La Conner 51, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 41
Boys basketball: Stanwood 65, Oak Harbor 39
Boys basketball: Cedarcrest 65, Sultan 46
Boys basketball: Archbishop Murphy 65, King's 59
Boys basketball: Mount Vernon 63, Snohomish 57
Girls basketball: Meadowdale 69, Mountlake Terrace 60
Girls basketball: Highland Christian 41, Lummi 34
Girls basketball: Arlington 43, Monroe 41
Girls basketball: Grace Academy 43, Lopez Island 32
Girls basketball: Mount Vernon Christian 56, Orcas Island 47
Girls basketball: Lakewood 43, Granite Falls 28
Girls basketball: Stanwood 58, Oak Harbor 32
Girls basketball: Cascade 39, Mariner 36
Girls basketball: Archbishop Murphy 65, King's 50
Girls basketball: Lynnwood 67, Kamiak 32
Girls basketball: Snohomish 47, Mount Vernon 34
Girls basketball: La Conner 53, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 14
Girls basketball: Glacier Peak 53, Everett 36
Girls basketball: Cedarcrest 66, Sultan 30
Girls basketball: Darrington 53, Shoreline Christian 43
Girls basketball: South Whidbey 49, Coupeville 25
Girls basketball: Edmonds-Woodway 69, Jackson 48

Thursday, January 17

Boys swimming: Jackson 125, Monroe 31
Boys swimming: Mountlake Terrace 76, Lynnwood 73
Boys swimming: Meadowdale 113, Mountlake Terrace 54
Boys swimming: Edmonds-Woodway 124, Lynnwood 40
Boys swimming: Stanwood 109, Marysville Getchell 70
Boys swimming: Lake Stevens 115, Glacier Peak 60
Boys swimming: Mount Vernon 101, Cascade 69
Boys swimming: Shorewood 89, Shorecrest 87
Boys swimming: Stanwood 96, Marysville Pilchuck 79
Boys swimming: Edmonds-Woodway 102, Meadowdale 68
Boys swimming: Kamiak 122, Mariner 61
Wrestling: Darrington 49, La Conner 21; Darrington 48, Friday Harbor 21
Wrestling: Cascade 41, Kamiak 26
Wrestling: Sultan 60, Archbishop Murphy 12
Wrestling: Arlington 55, Monroe 16
Wrestling: Marysville Pilchuck 46, Marysville Getchell 30
Wrestling: Snohomish 41, Glacier Peak 21
Wrestling: Shorewood 42, Shorecrest 28
Wrestling: Jackson 51, Lynnwood 21
Wrestling: Lakewood 46, Granite Falls 30
Wrestling: Edmonds-Woodway 45, Mariner 29
Wrestling: Lake Stevens 70, Mount Vernon 4
Wrestling: Meadowdale 59, Mountlake Terrace 24

Wednesday, January 16

Girls basketball: Snohomish 54, Cascade 30
Girls basketball: Stanwood 54, Meadowdale 53
Girls basketball: Mountlake Terrace 59, Everett 54 (OT)
Girls basketball: Jackson 64, Mount Vernon 29
Girls basketball: Shorewood 60, Marysville Pilchuck 54
Girls basketball: Lake Stevens 42, Edmonds-Woodway 37
Girls basketball: Shorecrest 55, Marysville Getchell 17
Girls basketball: Kamiak 36, Monroe 31
Girls basketball: Lynnwood 47, Arlington 39
Girls basketball: Glacier Peak 53, Oak Harbor 39
Girls bowling: Cascade 2, Everett 1
Girls bowling: Anacortes 2, Jackson 1

Tuesday, January 15

Boys basketball: Tulalip Heritage 74, Lopez Island 40
Boys basketball: Cedarcrest 66, South Whidbey 46
Boys basketball: Grace Academy 65, Highland Christian 28
Boys basketball: King's 72, Sultan 63
Boys basketball: Lakewood 60, Coupeville 33
Boys basketball: Jackson 57, Mount Vernon 52
Boys basketball: Glacier Peak 64, Oak Harbor 38
Boys basketball: Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 66, Concrete 64
Boys basketball: Edmonds-Woodway 59, Lake Stevens 49
Boys basketball: Archbishop Murphy 71, Granite Falls 61
Boys basketball: Orcas Island 62, Shoreline Christian 55
Boys basketball: Marysville Getchell 62, Shorecrest 58
Boys basketball: Mountlake Terrace 71, Everett 49
Boys basketball: Shorewood 55, Marysville Pilchuck 31
Boys basketball: La Conner 67, Darrington 15
Boys basketball: Snohomish 81, Cascade 56
Boys basketball: Monroe 83, Kamiak 73
Boys basketball: Stanwood 72, Meadowdale 49
Boys basketball: Arlington 77, Lynnwood 59
Boys swimming: Shorecrest 126, Mountlake Terrace 39
Boys swimming: Shorewood 134, Monroe 28
Boys swimming: Snohomish 107, Everett 61
Boys swimming: Mount Vernon 127, Marysville Getchell 32
Boys swimming: Kamiak 111, Meadowdale 61
Boys swimming: Mariner 92, Jackson 77
Boys swimming: Shorecrest 118, Edmonds-Woodway 52
Boys swimming: Mount Vernon 103, Marysville Pilchuck 53
Boys swimming: Glacier Peak 109, Everett 55
Boys swimming: Lake Stevens 116, Cascade 70
Boys Swimming: Bellingham 90, Archbishop Murphy 80
Boys swimming: Kamiak 124, Lynnwood 20
Girls basketball: Grace Academy 61, Highland Christian 20
Girls basketball: Cedarcrest 76, South Whidbey 27
Girls basketball: Archbishop Murphy 51, Granite Falls 22
Girls basketball: Concrete 52, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 30
Girls basketball: Tulalip Heritage 51, Lopez Island 41
Girls basketball: Darrington 52, La Conner 33
Girls basketball: Lakewood 36, Coupeville 35
Girls basketball: King's 59, Sultan 30
Girls basketball: Shoreline Christian 57, Orcas Island 47
Wrestling: Stanwood 60, Mount Vernon 18
Wrestling: Kamiak 54, Lynnwood 13

Saturday, January 12

Boys basketball: Coupeville 51, Mount Vernon Christian 41
Boys basketball: Sammamish 72, Sultan 68
Boys swimming: (Local scores only) 5. Kamiak 279, 8. Shorewood 211.5, 12. Shorecrest 158.5, 17. Stanwood, 18. Lake Stevens 80, 20. Snohomish 76, 23. Cascade 63, 27. Marysville Pilchuck 33, 31. Glacier Peak 10, 32. Marysville Getchell 9
Girls basketball: Mount Vernon Christian 52, Coupeville 39
Girls basketball: Sammamish 47, Sultan 37
Wrestling: Snohomish 189.5, Moses Lake 179.5, Kentwood 177, Stanwood 144, Glacier Peak 134, Olympia 102.5, Woodinville 97.5, Marysville Pilchuck 83.5, Omak 74, Arlington 71, Wenatchee 71, Inglemoor 62, Eastlake 58, Lakewood 44, Granite Falls 38, O’Dea 26.5, Jackson 15
Wrestling: 1. Auburn Mountainview 205, 2. Kamiak 160.
Wrestling: Lake Stevens 186, Tahoma 185.5, Enumclaw 155.5, Graham-Kapowsin 128, Orting 127, Mount Spokane 98.5, South Kitsap 64, Rogers 61.5, Bethel 57, Shelton 56, Davis 54, Central Kitsap 40, Olympic 39, Auburn Riverside 37, North Kitsap 27, Lake Washington 5
Wrestling: Ocosta 156, Darrington 120, Napavine 87, Concrete 83, La Conner 79, Tacoma Baptist 34

Friday, January 11

Boys basketball: Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 64, Darrington 33
Boys basketball: Shorewood 74, Marysville Getchell 39
Boys basketball: Snohomish 86, Lynnwood 57
Boys basketball: Mountlake Terrace 58, Stanwood 52
Boys basketball: Sultan 67, Granite Falls 52
Boys basketball: Archbishop Murphy 83, Lakewood 59
Boys basketball: Mount Vernon 61, Cascade 31
Boys basketball: Jackson 64, Arlington 50
Boys basketball: Concrete 42, Shoreline Christian 41
Boys basketball: Oak Harbor 58, Meadowdale 42
Boys basketball: Grace Academy 63, Highland Christian 23
Boys basketball: Edmonds-Woodway 69, Monroe 47
Boys basketball: Cedarcrest 71, Coupeville 28
Boys basketball: Tulalip Heritage 59, Lummi 52
Boys basketball: Lake Stevens 52, Mariner 51 (2 OT)
Boys basketball: Glacier Peak 55, Marysville Pilchuck 35
Boys basketball: Shorecrest 62, Everett 55
Boys basketball: King's 64, South Whidbey 29
Girls basketball: Glacier Peak 63, Marysville Pilchuck 49
Girls basketball: Darrington 58, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 36
Girls basketball: Meadowdale 56, Oak Harbor 24
Girls basketball: Cascade 45, Mount Vernon 43
Girls basketball: Arlington 70, Jackson 40
Girls basketball: Shoreline Christian 56, Concrete 51
Girls basketball: Stanwood 58, Mountlake Terrace 53 (OT)
Girls basketball: Shorewood 60, Marysville Getchell 20
Girls basketball: Cedarcrest 68, Coupeville 23
Girls basketball: Lake Stevens 62, Mariner 9
Girls basketball: Lynnwood 63, Snohomish 45
Girls basketball: Shorecrest 48, Everett 37
Girls basketball: Grace Academy 44, Highland Christian 16
Girls basketball: Archbishop Murphy 61, Lakewood 19
Girls basketball: King's 66, South Whidbey 54
Girls basketball: Monroe 43, Edmonds-Woodway 40 (OT)
Girls basketball: Sultan 53, Granite Falls 32
Girls basketball: Tulalip Heritage 61, Lummi 20

Thursday, January 10

Boys basketball: Arlington 64, Edmonds-Woodway 47
Boys basketball: Lake Stevens 87, Lynnwood 70
Boys basketball: Monroe 57, Cascade 52
Boys basketball: Kamiak 64, Snohomish 61
Boys basketball: Mariner 65, Mount Vernon 56
Boys swimming: Shorewood 119, Mountlake Terrace 33
Boys swimming: Stanwood 68, Snohomish 49
Boys swimming: Marysville Getchell 112, Everett 54
Boys swimming: Marysville Pilchuck 126, Everett 51
Boys swimming: Kamiak 126, Monroe 12
Boys swimming: Oak Harbor 100, Cascade 83
Boys swimming: Lake Stevens 103, Mount Vernon 67
Boys swimming: Glacier Peak 74, Stanwood 58
Wrestling: Mariner 56, Lynnwood 12
Wrestling: Edmonds-Woodway 44, Cascade 35
Wrestling: Shorewood 42, Mountlake Terrace 36
Wrestling: Sultan 39, Lakewood 34
Wrestling: Stanwood 57, Everett 21
Wrestling: Glacier Peak 45, Meadowdale 31
Wrestling: Archbishop Murphy 36, Cedarcrest 34
Wrestling: South Whidbey 39, Granite Falls 37
Wrestling: Oak Harbor 39, Marysville Pilchuck 34

Wednesday, January 9

Girls basketball: Meadowdale 63, Everett 59
Girls basketball: Snohomish 64, Kamiak 23
Girls basketball: Shorewood 58, Oak Harbor 35
Girls basketball: Stanwood 40, Glacier Peak 31
Girls basketball: Shorecrest 49, Marysville Pilchuck 36
Girls basketball: Monroe 40, Cascade 16
Girls basketball: Mount Vernon 49, Mariner 31
Girls basketball: Arlington 50, Edmonds-Woodway 40
Girls basketball: Mountlake Terrace 58, Marysville Getchell 17
Girls basketball: Lynnwood 59, Lake Stevens 48
Wrestling: Burlington-Edison 54, Mount Vernon 19
Wrestling: Lake Stevens 72, Monroe 3
Wrestling: Darrington 43, Concrete 21
Wrestling: Snohomish 59, Arlington 9

Tuesday, January 8

Boys basketball: King's 54, Coupeville 16
Boys basketball: Granite Falls 49, South Whidbey 40
Boys basketball: Stanwood 55, Glacier Peak 54
Boys basketball: Arlington 67, Cascade 45
Boys basketball: Everett 55, Meadowdale 54
Boys basketball: Mount Vernon 79, Lynnwood 73
Boys basketball: Shorecrest 67, Marysville Pilchuck 31
Boys basketball: Cedarcrest 69, Lakewood 53
Boys basketball: Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 75, Mount Vernon Christian 57
Boys basketball: Mariner 53, Monroe 51
Boys basketball: Delta (BC) 68, Darrington 38
Boys basketball: Tulalip Heritage 54, Grace Academy 49
Boys basketball: Mountlake Terrace 73, Marysville Getchell 30
Boys basketball: Kamiak 74, Lake Stevens 64
Boys basketball: Jackson 69, Snohomish 33
Boys basketball: Sultan 68, Archbishop Murphy 51
Boys basketball: Shorewood 69, Oak Harbor 68 (OT)
Boys swimming: Lake Stevens 129, Everett 50
Boys swimming: Shorecrest 123, Mariner 53
Boys swimming: Mount Vernon 104, Snohomish 58
Boys swimming: Stanwood 96, Cascade 86
Boys swimming: Shorewood 116, Lynnwood 33
Boys swimming: Kamiak 133, Jackson 34
Boys swimming: Shorewood 105, Meadowdale 57
Boys swimming: Mount Vernon 97, Glacier Peak 75
Girls basketball: Cedarcrest 61, Lakewood 19
Girls basketball: King's 41, Coupeville 33
Girls basketball: Mount Vernon Christian 64, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 16
Girls basketball: South Whidbey 52, Granite Falls 40
Girls basketball: Tulalip Heritage 42, Grace Academy 34
Girls basketball: Archbishop Murphy 60, Sultan 17
Girls bowling: Cascade 3, Jackson 0