The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions
David Krueger and Herald staff | dkrueger@heraldnet.com
Published: Monday, September 24, 2012, 10:09 a.m.

Best times by Wesco swimmers

CLASS 4A
200 medley relay—Cascade (Bandringa, Danielle Booth, Kalena Laurent, Carlson) 1:49.43
200 freestyle—Kalena Laurent (Cascade) 1:56.29*
200 individual medley—Kalena Laurent (Cascade) 2:13.87; Brianna Lucien (Mariner) 2:14.75
50 freestyle—Kaela McKee (Jackson) 25.00; Djenne Dickens (EW) 25.01; Danielle Booth (Cascade) 25.68
Diving—Hannah Olliges (Lake Stevens) 287.45; Lindsey Maddux (Kamiak) 259.6
100 butterfly—Kalena Laurent (Cascade) 58.36*
100 freestyle—Kaitlin Taylor (Jackson) 55.49; Djenne Dickens (Edmonds-Woodway) 55.65
500 freestyle—Kalena Laurent (Cascade) 5:15.91; Brianna Lucien (Mariner) 5:21.07; Demetra Laurent (Cascade) 5:28.89
200 freestyle relay—Cascade 1:46.39; Kamiak (Laura Johnson, Alyssa Jacobson, Haley Lasley, Erinn Hendrickson) 1:47.89; Edmonds-Woodway (Luci Brock, Abby Spangler, Juliana Epoch, Djenne Dickens) 1:50.84
100 backstroke—Kaela McKee (Jackson) 58.64
100 breaststroke—Luci Brock (Edmonds-Woodway) 1:14.07; Danielle Booth (Cascade) 1:14.20
400 freestyle relay—Cascade (Danielle Booth, Carlson, Darcie Booth, Kalena Laurent) 3:48.97

CLASS 3A
200 medley relay—Shorewood (Britt Blomso, Christina Garrison, Ann Tardiff, Annie Hecker) 1:56.16*; Meadowdale (Catherine VanFarowe, Anne Shirey, Victoria Nguyenle, Anabella King) 1:58.92
200 freestyle—Annie Hecker (Shorewood) 2:02.31
200 individual medley—Autumn Wunderlich (Glacier Peak) 2:21.82; Anne Shirey (Meadowdale) 2:26.46; Victoria Nguyenle (Meadowdale) 2:27.13
50 freestyle—Annie Hecker (Shorewood) 25.25*; Hannah Taylor (Marysville Pilchuck) 25.30
Diving—Courtney Moss (Marysville Getchell) 316.9*; Aryn Hoyt (Marysville Pilchuck) 285.75
100 butterfly—Melody Coleman (Marysville Pilchuck) 1:02.14
100 freestyle—Annie Hecker (Shorewood) 54.49*; Hannah Taylor (Marysville Pilchuck) 55.61
500 freestyle—Emily Huffer (Oak Harbor) 5:22.60*
200 freestyle relay—Shorewood 1:47.96; Oak Harbor (Irysh Concepcion, Akasha Trisler, Marissa Morris, Emily Huffer) 1:48.11
100 backstroke—Britt Blomso (Shorewood) 1:03.25
100 breaststroke—Anne Shirey (Meadowdale) 1:06.39
400 freestyle relay—Cascade (Kalena Laurent, Demetra Laurent, Darcie Booth, Nichole Carlson) 3:50.64

* State-qualifying time/score

Sign up for HeraldNet headlines Newsletter
See sample | Privacy policy

Most recent Prep Zone posts

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
» More high schools