Player of the Year
Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Sr.
The senior wing missed six games with a finger injury, but she more than made up for it with a stellar second half of the season. Energized by her return, the Vikings battled through the consolation bracket to a third-place finish in districts, beat Newport to qualify for the state tournament and Davis to make it back to Tacoma, where Lake Stevens finished fifth.
Coach of the Year
Joe Marsh, Arlington
In just his second season as the Eagles head coach, Marsh led Arlington to a 4A North title, second-place finish in districts and a spot in the 4A championship game at the Hardwood Classic.
First Team
Brooke Pahukoa, Lake Stevens, Sr.
Determined to get her team back to Tacoma, the Vikings guard had another strong season, leading the Vikings to a fifth-place finish at state.
Jasmin Edwards, Lynnwood, Jr.
With their run-and-gun style, the Royals were a tough team to handle this season and no player epitomized that better than their fiery point guard.
Darian Rielly, Everett, So.
The Seagulls sophomore guard grew up in a big way this season, leading Everett to a district championship and a state berth.
Lindsay Brown, Arlington, Sr.
The Eagles post did a little bit of everything under the basket, helping lead Arlington to a 4A North title and a spot in the 4A championship game.
Beth Carlson, Archbishop Murphy, Sr.
The Wildcats post terrorized Cascade Conference down low, averaging a double-double in leading Murphy to the state tournament.
Second Team
Krista Showalter, Arlington, Sr.
Brittney Pahukoa, Lake Stevens, Sr.
Samantha Romanowski, Mountlake Terrace, So.
Mikayla Pivec, Lynnwood, Fr.
Masha Shtikel, Shorewood, Sr.
All-Area voting
Fan votes | Player of the Year
Through 5 p.m. Friday
Jasmin Edwards, Lynnwood 1,679
Brooke Pahukoa, Lake Stevens 1,630
Lindsay Brown, Arlington 449
Beth Carlson, Archbishop Murphy 137
Darian Rielly, Everett 118
Masha Shtikel, Shorewood 26
Coaches votes | Player of the Year
Brooke Pahukoa, Lake Stevens, 9
Jasmin Edwards, Lynnwood, 5
Beth Carlson, Archbishop Murphy, 3
Darian Rielly, Everett, 2
Masha Shtikel, Shorewood, 2
Coaches votes | All-Area Teams
Jasmin Edwards, 10
Brooke Pahukoa, 10
Lindsay Brown, Arlington, 8
Brittney Pahukoa, Lake Stevens, 7
Masha Shtikel, 7
Krista Showalter, Arlington, 6
Beth Carlson, 5
Sierra Anderson, Jackson, 4
Darian Rielly, Everett, 4
Jordyn Edwards, Lynnwood, 3
Sidney Eck, Edmonds-Woodway, 3
Samantha Romanowski, Mountlake Terrace, 3
Alyssa Evans, Mount Vernon, 3
Natalie Kasper, Edmonds-Woodway, 2
Onyie Chibuogwu, Shorecrest, 2
Mikayla Pivec, Lynnwood, 2
Susan Kenney, Cedarcrest, 2
Faithaleen Lopez-Flores, Jackson, 2
Kiki Harper, Everett, 2
Kailyn Campbell, Cedarcrest, 2
Savanna Hanson, King’s, 1
Mckenzie Bretz, Meadowdale, 1
Kali Long, Lake Stevens, 1
Rachel Swartz, Stanwood, 1
Kalee Fowler, Cedarcrest, 1
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.