The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions
Aaron Swaney and Herald staff | aswaney@heraldnet.com
Published: Friday, April 12, 2013, 8:54 p.m.

Eason Invite at a glance

When
Saturday, 9 a.m.

Where
Snohomish Veterans Memorial Stadium, Snohomish

Schedule
Finals start at 2:15 p.m.: Boys 110-meter hurdles, girls 100 hurdles, boys 100, girls 100, boys 1,600, girls 1,600, boys 400 relay, girls 400 relay, boys 400, girls 400, boys 300 hurdles, girls 300 hurdles, boys 800, girls 800, boys 200, girls 200, boys 3,200, boys 1,600 relay, girls 1,600 relay.

Teams
Abbotsford (B.C), Anacortes, Archbishop Murphy, Arlington, Ballard, Bishop Blanchet, Black Hills, Blaine, Burlington-Edison, Cascade, Capital, Cedarcrest, Coquitlam (B.C.), Eastlake, Edmonds-Woodway, Enumclaw, Everett, Ferndale, Franklin Pierce, Glacier Peak, Granite Falls, Highline, Holy Names Academy, Kamiak, Lynnwood, Maple Ridge/Pitt Meadows (B.C.), Mariner, Mary Knight, Meadowdale, Mount Baker, Mount Vernon, North Okanagan (B.C.), NorWesters Track & Field Club (B.C.), Nathan Hale, Nooksack Valley, O'Dea, River Ridge, Roosevelt, Sedro-Woolley, Samuel Robertson Technical (B.C.), Sehome, Sequim, Shorewood, Snohomish, South Kitsap, Squalicum, Tahoma. Terry Fox (B.C.), Timberline, Tumwater, Vernon (B.C.).

Athletes to watch (best times)

Boys

100—Zack Mason, Enum (10.84), Margaryonta Kilcup, Mead (10.88), Bryson Grant, Enum (10.94), Dejuan Frye, RR (10.99), Christian Linder, Sno (11.01), Kort Kamacho, E-W (11.03), Josh Williamson, Mariner (11.04)

200—Andrew Brown, Tum (21.84), Linder (22.24), Troy Lewis, East (22.44), Michael Tate, FW (22.53), Kamacho (22.55)

400—Brown (48.31), Max Gray, Arl (50.28), Ryan McArthur, Lynn (50.54), LaForrest Church, SK (51.07), Reed Henderson, Seh (51.41)

800—Reed Henderson, Seh (1:55.47), Aedan Roberts, NH (1:58.35), Chris Fredlund, Sq (1:58.39), Trevor Northrop, Seh (1:58.90), Patrick Gibson, Sq (1:59.10), Tom Bradley, Bln (1:59.97)

1,600—Gibson (4:16.20), Dillon Quintana, MB (4:23.40), Conner Johnsen, Seh (4:26.90), Logan Orndorf, Cedar (4:27.60)

3,200—Gibson (9:15.11), Andrew Foerder, NH (9:31.05), Adam Houston, Roos (9:31.53), Johnsen, (9:31.66)

110 hurdles—Kaleb Dobson, Cas (14.84), Stuart Thomas, Ball (14.84), David Durden, Tum (15.64), Jarmal Harris, FP (15.70), Johnny Sheilds, Timb (15.86)

300 hurdles—Jared Alskog, Arl (39.56), Durden (39.64), Thomas (40.44), Gray (40.62);

400 relay—Eastlake (43.34), Squalicum (44.15), Sehome (44.32), Black Hills (44.34), Shorewood (44.39), Sedro-Woolley (44.44)

1,600 relay—Squalicum (3:28.58), South Kitsap (3:31.42), Sehome (3:33.89), Burlington-Edison (3:35.42)

Shot put—Andrew Basham, Lynn (57-4), Dan Boyden, Arl (55-6.25), Beau Huffer, Sno (53-2), Nick Demars, Cas (51-10), Dallas Hayes, Tah (51-9.25), Winston Hallam-Eames, NH (51-2.5)

Discus—Hallam-Eames (181-3), Boyden (177-9), Evan Banchero, O'Dea (173-7), Brandon Pless, Sedro (165-2)

Javelin—AJ Passalacqua, Arl (168-0), Jacob Herzog, Lynn (165-0), Steven Gallardo, Cas (163-8), Anthony Gasero, Tah (163-5), Hans VanderWel, AM (163-2)

High jump—Ryan Chabot, GF (6-4), Kilcup, Jayson Brockelsby, Seq (6-2), Aaron Flegel, GF (6-1); Pole vault—Lev Marcus, NH (15-7), Nathan Dunford, MB (15-6), Blaise Black, Seh (14-0)

Long jump—Lane Russell, Tum (22-2), Kaleb Dobson, Cas (21-9), Brandon Byrne, AM (21-1), Jonah Jacobson, Sq (20-8.5)

Triple jump—Russell (46-7.5), Trevor Davis, Tum (43-6), Ryan Chase, Cap (43-3.75), Asan Neil-Evergin, Timb (43-0), Trey Rodarte, Enum (42-3).

Girls

100—Whitney Diggs, High (12.14), Djenne Dickens, EW (12.42), Jordyn Edwards, Lynn (12.63), Sarah Dolese, Seh (12.64), Charity Ijiomah, Shore (12.66)

200—Aleea Gwerder, Enum (25.46), Dickens (25.48), Edwards, Diggs (25.73), Carolyn Birkenfeld, Ball (25.74), Imani Apostol, HNA (25.82)

400—Diggs (56.86), Brooke Feldmeier, Tum (57.96), Gwerder (58.28), Olivia Vincent, HNA (58.75), Catherine Banobi, Ball (59.54)

800—Brianna Keane, Seh (2:17.94), Hannah Swanson, Roos (2:18.10), Lily Engelbrekt, BB (2:18.74), Katie Bianchini, GP (2:19.00), Stephanie Spiekerman, BB (2:20.47), Hannah Calvert, Enum (2:21.47)

1,600—Amy-Eloise Neale, GP (4:43.57), Bianchini (5:02.70), Engelbrekt, BB (5:08.27), Haley Suarez, Mead (5:08.59), Olivia Mancl, Roos (5:10.74)

3,200—Neale (10:21.67), Bianchini (10:31.28), Suarez (11:14.26), Moira O'Connor Lenth (11:19.80)

100 hurdles—Cecelia Jackson, HNA (14.93), Maria Blad, Enum (15.27), Ellie Woerner, East (15.34), Savanna Haverfield, Tah (15.57), Feldmeier (15.63), Paige Hammock, Tah (15.76)

300 hurdles—Jackson (44.40), Hanna Tarleton, Seh (45.67), Feldmeier (46.34), Blad (47.81), Megan Ransom, Shore (48.14), Kieya Villars, Bln (48.29)

400 relay—Sehome (49.77), Edmonds-Woodway (49.92), Ballard (50.44), Holy Names Academy (50.95

800 relay—Sehome (1:46.08), Roosevelt (1:47.26), Black Hills (1:48.50), Enumclaw (1:48.91), Shorewood (1:49.40)

1,600 relay—Sehome (4:09.61), Roosevelt (4:10.10), Ballard (4:10.00), Enumclaw (4:13.01), Glacier Peak (4:14.00)

Shot put—Gina Flint, Sq (45-5), Lyndsay Leatherman, Arl (41-3), Marissa Swegle, Arl (38-11), KC Moulden, Enum (38-3), Megan Mortensen, FP (38-1)

Discus—Flint (157-2), Danielle Openiano, Mar (119-5), Moulden (118-7), Taylee Pratt, Sedro (111-2), Ashley Loreen, NV (110-8)

Javelin—Leatherman (136-2), Megan Mooney, NH (133-5), Mikayla Pivec, Lynn (127-3), Haverfield (116-10)

High jump—Kellianne Cavin, Sno (5-4), Alaina Olson, Shore, Feldmeier (5-3), Olivia Vincent, HNA (5-2)

Pole vault—Kirsten Webber, Sq (12-0), Tori Franzen, Sq (11-2), Tiffany Richeson, B-E (11-1), Laura Marty, BB, Olivia Adams, Bln, Bailey Parish, Cedar (10-0)

Long jump—Ijiomah (17-6), Gwerder (17-2), Peyton Russell, Tum (17-1.5), Molly Mortensen, FP (17-1), Alex Parson, NV (16-6)

Triple jump—Russell, Tum (37-11), India Smith, GP (35-4.5), Zoe Peterson, Sq (34-7), Jasmine McMullin, Seq (34-6). 25th Annual Larry Eason Invitational

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.


Sign up for HeraldNet headlines Newsletter
See sample | Privacy policy

Most recent Prep Zone posts

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
» More high schools


HeraldNet highlights

Bad behavior
Bad behavior: Start of crab season brings out the worst in some
Longer, farther
Longer, farther: Air New Zealand gets first stretched 787
From seed to store
From seed to store: Photo essay: Follow marijuana from the grower to the seller
Summer spirits
Summer spirits: Four refreshing drinks for hot days, suggested by local experts