Boys soccer
Player of the Year
Jeremiah Lee, Grace Academy
Coach of the Year
Mark Ruhlman, Grace Academy
Sportsmanship Award
Shoreline Christian
First team
Forwards
James Hurd, Jr., Mount Vernon Christian
Cole Butaud, Jr., Providence Classical Christian
Tyler Houtsma, Jr., Mount Vernon Christian
Midfielders
Jeremiah Lee, Jr., Grace Academy
Pablo Guirao, Jr., La Conner
Caleb Bonner, Sr., Shoreline Christian
Jayson Withers, Jr., Mount Vernon Christian
Defenders
Joshua Lee, Sr., Grace Academy
Jonathan deHaan, Sr., Mount Vernon Christian
Steven Joo, Sr., Cedar Park Christian
Russell Hatcher, Sr., Providence Classical Christian
Goalkeeper
Isaiah Van Dam, Jr., Grace Academy
Second team
Forwards
Sam Galbreath, Sr., Grace Academy
Seth Parman, Sr., Mount Vernon Christian
Wylie Thulen, Sr., La Conner
Midfielders
Jack Russillo, Sr., Orcas Island
Drew Ridewood, Jr., Grace Academy
Isaac McCroskey, Sr., Shoreline Christian
Michael Hancock, Jr., Mount Vernon Christian
Matthew Morris, Jr., Providence Classical Christian
Defenders
Aiden Walsh, Jr., Providence Classical Christian
Jack Aydelott, Sr., Shoreline Christian
Joshua Twedt, Jr., Mount Vernon Christian
Chang Oh, Sr., Shoreline Christian
Goalkeeper
Riley Hood, So., Mount Vernon Christian
Honorable Mention: Grace Academy—Joe Zak, Defender, Sophomore; La Conner—Cole Smith, Defender, Sophomore; Alejandro Ruiz, Midfielder, Junior; Lopez Island—Sam Heller, Midfielder, Senior; Sarah Reeves, Midfielder, Senior; Mount Vernon Christian: Dalton McIlrath, Midfielder, Sophomore; Orcas Island: William Coe, Forward, Junior; Providence Classical Christian: Wesley Su, Defender, Sophomore; Alex Wartes, Forward; Shoreline Christian: Young Kim, Midfielder, Junior; Isaac Ensz, Goalkeeper, Junior, Luis Fernandez, Forward, Senior, Fletcher Moore, Defender, Senior, Joey Moisant, Forward, Freshman.
Girls soccer
Player of the Year
Tessa Bruland, La Conner
Coach of the Year
Christian Warman, Mount Vernon Christian
Sportsmanship Award
Orcas Island
First team
Natalie Sakuma, Sr., Mount Vernon Christian
Emily Guard, Sr., Friday Harbor
Jessica Kiser, Sr., La Conner
Isabel Place, Sr., Friday Harbor
Madi Cavanaugh, Sr., La Conner
Maddison Marinkovich, Sr., Friday Harbor
Isis Gamble, Jr., La Conner
Libby Snow, Sr., Friday Harbor
Emma Brand, Sr., Friday Harbor
Britney Berryman, Jr., Mount Vernon Christian
Kaitlyn Domenech, Jr., Friday Harbor
Tessa Bruland, Sr., La Conner
Second team
Jonnie Rohweder, Sr., Concrete
Kirstyn Bell, Sr., La Conner
Diansa Anuenue, Sr., Orcas Island
Kaitlyn Cultee, Sr., La Conner
Taylor Riemland, Fr., La Conner
Tate Mathis, Fr., Concrete
Aliza Diepenbrock, Fr., Orcas Island
Shelbi Rogers, Sr., Orcas Island
Xyomara Ramos, Sr., Concrete
Ashley Carlson, Fr., La Conner
Kyla Crawford, Fr., La Conner
Joanne Mietzner, 8th, Orcas Island
Honorable mention: Concrete Brook Barnedt, Freshman, Goalkeeper; Friday Harbor Mai Ngo, Forward, Senior; La Conner Antonia Benetti, Sophomore, Defender; Mount Vernon Christian Alyssa Ackermann, Forward, Senior; Haley Hood, Defender, Eighth Grade; Orcas Island Emma Minnis, Sophomore, Defender.
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.