The Herald of Everett, Washington
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up | Manage  Green editions icon Green editions
David Krueger and Herald staff | dkrueger@heraldnet.com
Published: Tuesday, June 24, 2014, 5:41 p.m.

Local baseball players named to all-state teams

  • Marysville Pilchuck's Cody Anderson was named to the 3A all-state first team as a pitcher.

    File photo

    Marysville Pilchuck's Cody Anderson was named to the 3A all-state first team as a pitcher.

Eight players from Wesco and a trio of Cascade Conference players were named to the Washington State Baseball Coaches Association's all-state first team in their respective classifications.

In 4A, Lake Stevens pitcher Branden Kelliher, Snohomish infielder Haakon Lande, Cascade's Ky Dye and Edmonds-Woodway's Tate Budnick were selected as members of the all-state first team. All four players are seniors.

Marysville Pilchuck left-handed ace Cody Anderson and Stanwood outfielder Henry Hedeen highlight the 3A all-state first team. Shorewood's Sam Boone and Kory Longaker were also named to the team.

Granite Falls' Riley Larsen, Archbishop Murphy's Ryan Dorney and Cedarcrest's Colton Sandhofer made the 2A first team.

Coupeville's Ben Etzell was named to the A-B first team.

Highlighting the 4A second team selections was Cascade's K.J. Brady, The Herald's Baseball Player of the Year, and Monroe's Hunter Bingham, The Herald's Boy Athlete of the Year. In 3A, Glacier Peak teammates Ray Rude and Branson Barnecut, and Mountlake Terrace's Dominic DeMiero were named to the second team.

The all-state teams were announced Tuesday and were chosen by the WSBCA.

The full teams can be seen below:

WSBCA 2014 All-State Teams

Class 4A

Player of the Year
Luke Heimlich, Puyallup

Coach of the Year
Marc Wiese, Puyallup

First Team

Jacob Prater Wenatchee INF 11

Branden Kelliher Lake Stevens P 12

Haakon Lande Snohomish INF 12

Jack Bauer Union C 11

Joe Wainhouse Kentridge INF 12

Hayden Humphrey Battle Ground INF 12

Ky Dye Cascade P 12

Mitchell Morimoto Issaquah OF 12

Cody Hawken Union INF 11

Tate Budnick Edmonds-Woodway C/P 12

Luke Heimlich Puyallup P 11

Ethan Paul Newport INF 11

Kyle Francis Redmond P 12

Jacob Crone Eastmont P 12

Jake Vieth Stadium INF 12

Brenden Illies Puyallup C 11

Steven Machtolf Gonzaga Prep P 12

Matt Sutherland Eastmont P 12

Tyler Ludlow South Kitsap Utility 12

Quin Rawson Puyallup INF 12

Second Team

Logan Knowles South Kitsap OF 12

Grady Miller Wenatchee P 10

Blake Christopher Camas INF 12

Scott Sunitsch Todd Beamer OF 12

Tyson Karstetter Moses Lake INF 11

Anthony Gosline Gonzaga Prep INF 12

Curtis Perrin Skyview INF 12

Tyler McDowell Puyallup OF 12

Alex Jondal Ferris Utility 12

Brandon Thompson Bellermine Prep OF 12

Sam Dacus Kentridge P 12

Tim Yoshihara Ferris OF 12

Lee Wunderlich Woodinville C 12

Rafi Ibarra Mount Vernon INF 12

Joel Condreay Kentridge INF 12

Mick Vorholf Eastlake P 12

Hunter Bingham Monroe OF 12

Alex Kiel Henry Jackson C 12

Drew Lunde Skyline P 12

KJ Brady Cascade OF 12

Karver Pate Lewis and Clark INF 12

Class 3A

Player of the Year
Andrew Summerville, Lakeside

Coach of the Year
Dana Papasedero, Lakeside

First Team

Michael Gretler Bonney Lake INF 12

Jake Kolterman Decatur P 12

Zach Usselman Mount Si C 12

Cody Anderson Marysville Pilchuck P 12

Ryan Mets North Thurston INF 12

Andrew Haley Columbia River OF 12

Henry Hedeen Stanwood OF 12

Bryce Peterson Enumclaw OF 12

Sam Boone Shorewood P 12

Matt Mercer Timberline P 11

Riley Storedahl North Thurston P 12

Andy Atwood O'Dea INF 11

Stewart Fairchild Seattle Prep OF 12

Kory Longaker Shorewood INF 12

Tino Peleti Bainbridge Island INF 12

Andrew Summerville Lakeside P 12

Pierre LeDorze O'Dea OF 12

Drew Rasmussen Mount Spokane P 12

Dylan Wilbert Kennewick C 12

Spencer Locati Walla Walla INF 12

Isaac Bernard Hanford OF 12

Dakody Clemmer Mountain View P 12

Second Team

Brady O'Keefe Wilson P 12

Bryce Williamson University INF 11

Christian Lawler Mercer Island P 12

JJ Hancock Kennewick OF 12

Jeffrey Morgan Auburn Mountainview OF 11

Harrison Jacobs Shorewood OF 10

Ray Rude Glacier Peak INF 12

Colton Plew Kennewick INF 12

Ian Oxnevad Shorewood P 11

Evan Johnson Mount Si OF 12

Jacob Anderson Hanford P 11

Dominic DeMiero Mountlake Terrace INF 12

Andy Cosgrove Juanita INF 11

Tyler Givens Stanwood INF 12

Kyle Celli Bishop Blanchet INF 12

Branson Barnecut Glacier Peak INF 12

Taylor Havilcek Decatur INF 11

Morgan McCullough West Seattle INF 10

Taiki Green Bonney Lake OF 12

Will Hall Seattle Prep INF 12

Seth Rayburn Columbia River P 12

Class 2A

Player of the Year
Junior Ledgard, Ellensburg

Coach of the Year
Todd Gibson, Ellensburg

First Team

Max Tilton Mark Morris Utility 12

Christian Parsons Sumner P 12

Zach Rohrbach White River INF 12

John Lyon Lake Washington P 12

Garrett Terrell Tumwater OF 12

Shane Matheny Olympic INF 12

Colton Sandhofer Cedarcrest INF 12

Tanner Gueller WF West C 12

Jordan Owen Tyee C 12

Riley Larsen Granite Falls INF 12

Matt Irving Anacortes P 11

Ryan Dorney Archbishop Murphy P 12

Gage Burland East Valley Spokane P 12

Jordan Lafave Lake Washington INF 12

Junior Ledgard Ellensburg P 12

Luc Powers-Hubbard Sumner INF 12

Jordan Wittenberg Lynden INF 10

Fabian Gutierrez Selah INF 12

Cameron Campbell Ellensburg INF 12

Connor Anderson Fife INF 12

Second Team

Jackson Conn Sedro Woolley C 12

Sawyer Sims Cheney P 12

Tanner Ruffe RA Long OF 12

Colby White Prosser OF 12

Zach Zurbrugg Bremerton Utility 12

Tanner Therian Pullman OF 12

Brett Wright Sequim OF 12

Ty Johnson Anacortes C 11

Connor Eggleston Clarkston INF 12

Logan Christianson Sumner P 12

Brady Hulings RA Long INF 12

Ryan Ross West Valley Yakima INF 12

Oscar White Bellingham OF 12

Jared Douglas Anacortes INF 12

Jaden Hassell Fife OF 10

Matt Hisken Kennedy INF 12

Toby Johnson WF West INF 12

Ryan Gayte Hazen P 11

Luke Hare Tumwater Utility 12

Riley Johnson White River C 10

Class A-B

Player of the Year
Cam Walker, Naches Valley

Coach of the Year
Bill Walker, Naches Valley

First Team

Hunter Huddleston Woodland 12

Dustin Wilson Rochester 12

Timbo Taylor Brewster 10

Cam Walker Naches Valley 12

Trevor Huddleston Woodland 11

Aaron Fritts Republic 11

Austin Forsyth Connell 12

Milo Hulsten Liberty Bell 12

Ben Etzell Coupeville 12

Austin Arrington Pe Ell 12

Taylor Roelofs Charles Wright Academy 12

Patrick Jacobs Colfax 12

Jamie Heystek Lynden Christian 12

Cameron Richman DeSales 11

Jesse Bollen Eatonville 12

Ben Kelleran Overlake-Bear Creek 12

Zac Chamberlain Tenino 12

Otis Cooper Friday Harbor 12

Peter Perkins Overlake-Bear Creek 11

Jake Phipps Freeman 12

Sam Scrabeck Neselle 12

Second Team

Chase Wells Naches Valley 10

Mason Elliott Cashmere 11

Daryl Galloway Desales 12

James Deaton Kiona Benton 12

Parker Stohr Highland 12

Matt Kaiser Overlake-Bear Creek 12

Mason Swenson Concrete 12

Adam Eskil Desales 12

Colton Sterba South Whidbey 12

Mike Allen Cascade Levenworth 12

Dylan Fosnacht Rochester 12

Nate Williamson Castle Rock 12

Nick Camenzind Elma 12

Tristin Parton Cascade Levenworth 12

Taylor Logan Highland 12

Donavan Tesch Wilber-Creston 12

Matt Jubb Desales 12

Curtis Handy Nooksack Valley 11

Like our high school sports page on Facebook, follow @HeraldNetPreps on Twitter and look for updates on our Prep Zone blog.


Sign up for HeraldNet headlines Newsletter
See sample | Privacy policy

Most recent Prep Zone posts

Share your comments: Log in using your HeraldNet account or your Facebook, Twitter or Disqus profile. Comments that violate the rules are subject to removal. Please see our terms of use. Please note that you must verify your email address for your comments to appear.

You are logged in using your HeraldNet ID. Click here to update your profile. | Log out.

Our new comment system is not supported in IE 7. Please upgrade your browser here.

comments powered by Disqus
» More high schools


HeraldNet highlights

One, singular sensation
One, singular sensation: Everett native reprises touring company 'Chorus Line' role
100 years in the making
100 years in the making: Sixth generation taking its place at honored Lake Stevens farm
One tough, ferocious Dawg
One tough, ferocious Dawg: Three shoulder surgeries haven't slowed down Huskies' Charles
He does it all
He does it all: One-man band takes show on foot at Evergreen State Fair