The schedule for the Washington Sportsmen’s Show at the Washington State Fairgrounds in Puyallup:
WEDNESDAY, JAN. 21
Fly Casting Pond
1 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Advanced Pro Staff Fly Casts (curves, mends, distance)
2 p.m. — Arnie Gidlow, Fly Casting Dry Flies
3 p.m. — Jim Higgins, Double Haul Casting
5 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Advanced Pro Staff Fly Casts (curves, mends, distance)
Fly Tying
1 p.m. — Jim Higgins, Tying Emergers
2 p.m. — Denny Rickards, Proven Stillwaters Patterns
3 p.m. — David Paul Williams, Tying Simple Bass Flies
4 p.m. — Arnie Gidlow, Caddis Killers
5 p.m. — Pat Blackwell, Tying Jigs for Salmon &Steelhead
6 p.m. — Kelly Laatsch, Laatsch’s Best Dry Flies
7 p.m. — Red’s Fly Shop, Top Skwala Patterns for the Yakima River
Fly Fishing Theater
12:30 p.m. — Marc Williamson, Fly Fishing Central Oregon’s Lakes &Rivers
1:30 p.m. — Red’s Fly Shop, Klickitat River Steelhead Strategies &Adventure’s
2:30 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing for Steelhead &Atlantics
3:30 p.m. — Kelly Laatsch, Fly Fishing BC’s Kootenay Region
4:30 p.m. — David Paul Williams, Fly Fishing for Western Smallmouth Bass
5:30 p.m. — Denny Rickards, Stillwater Presentations
6:30 p.m. — Arnie Gidlow, Spring Creek &Tailwater Tactics
7:30 p.m., Mark Hieronymus, SE Alaska: Steelhead Fishing
Blue Theater
12:30 p.m. — Del Stephens, Seven Deadly Sins of Albacore Fishing
1:30 p.m. — Lance Merz, Pacific Northwest Kokanee Fishing
2:30 p.m. — Loren Dunbar, New &Improved Bead Fishing Techniques
3:30 p.m. — Richard Wark, Introduction to Kayak Fishing
4:30 p.m. — Terry Rudnick, Do a Jig for Salmon
5:30 p.m. — Keith Jensen, Central Washington: Trout, Bass, &Walleye Tactics
6:30 p.m. — Bob Kratzer. Northwest Fisheries: Hatchery vs Wild
Green Theater
1 p.m. — Scott Haugen, Trophy Blacktails
2 p.m. — Dan Kloer, Calling Hard to Call Elk
3 p.m. — Peter Kummerfeldt, What I Have Learned Teaching Survival 50 years
4 p.m. — Cabela’s, Making Your Land More Attractive to Wildlife
5 p.m. — Glen Berry, Hunting New Moon Phases for Early Season Elk
6 p.m. — Cal Eilrich, Getting Started in Cowboy Fast Draw
7 p.m. — RJ Marquart, Bird Dog Hunting Scents
Steelhead River
1 p.m. — Doug Saint-Denis, Float &Drift Fishing with Beads
2 p.m. — Bob Kratzer, Wobbler Fishing for Salmon &Steelhead
3 p.m. — Red’s Fly Shop, Deadly Tactics for Spey Swinging &Nymph Fishing
4 p.m. — Josiah Darr, Bobber Dogging Tactics with Baits &Beads
5 p.m. — Jim Teeny, Fly Fsihing Presentations
6 p.m. — Scott Haugen, Winter Steelhead Options
Lowrance Learning Center
2 p.m. and 5 p.m. — Jeff Boyer/Jack Findleton, New Features &Techniques for Better Fishing
Camp Cooking
1 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Introduction to Getting Started
2 p.m. — Roger Neufeldt, Beginning Sausage Making
3 p.m. — Herb Good, Salmon: Filleting, Grilling, Canning, &Smoking
4 p.m. — Tiffany &Scott Haugen, Butchering &Cooking Big Game
5 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Quick &Simple Main Dishes
6 p.m. — Roger Neufeldt, Advanced Sausage Making
7 p.m. — Herb Good, Outdoor Cooking: Quick &Easy
Horse and Mule Packing
2 p.m. and 5 p.m. — Aaron Burkhart, Horse and Mule Packing – Improved Techniques
THURSDAY, JAN. 22
Fly Casting Pond
1 p.m. — Jim Higgins, Double Haul Casting
2 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Advanced Pro Staff Fly Casts (curves, mends, distance)
3 p.m. — Arnie Gidlow, Different Fly Casting Strokes &Applications
5 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Learning Pro Staff Fly Casting Basics
Fly Tying
1 p.m. — Arnie Gidlow, Pheasant Tail Variations
2:00 p.m. — Kelly Laatsch, British Columbia Lake Patterns 2015
3 p.m. — Pat Blackwell, Soft Hackles
4 p.m. — Jim Higgins, Northwest Saltwater Flies
5 p.m. — Denny Rickards, Proven Stillwater Patterns
6 p.m. — Red’s Fly Shop, Top Skwala Patterns of the Yakima River
7 p.m. — David Paul Williams, Tying Simple Bass Flies
Fly Fishng Theater
12:30 p.m. — Red’s Fly Shop, Discover the Yakima River
1:30 p.m. — Denny Rickards, Stillwater Presentations
2:30 p.m. — David Paul Williams, Saltwater Beach Fishing
3:30 p.m. — Marc Williamson, Fly Fishing Moving Water
4:30 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing for Steelhead &Atlantics
5:30 p.m. — Arnie Gidlow, Improve Your Dry Fly Skills
6:30 p.m. — Kelly Laatsch, Bonefishing Trips 101
7:30 p.m. — Mark Hieronymus, SE Alaska: Steelhead Fishing
Blue Theater
12:30 p.m. — Terry Rudnick, Halibut: How-To
1:30 p.m. — Jack &Brandon Glass, Spring Salmon Fishing
2:30 p.m. — Lance Merz, Pacific Northwest Kokanee Fishing
3:30 p.m. — Bob Kratzer, Northwest Fisheries: Hatchery vs Salmon
4:30 p.m. — Loren Dunbar, New &Improved Bead Fishing Techniques
5:30 p.m. — Ed Iman, Northwest Walleye Fishing Tactics
6:30 p.m. — Del Stephens, Catching Albacore on Those Tough Days
Green Theater
1 p.m. — Nathan Brence, Effective Backcountry Hunting Gear &Techniques
2 p.m. — Sam Kolb, How to Develop a Strategy for Success When Getting Kids into Hunting
3 p.m. — Dan Kloer, Calling Hard to Call Elk
4 p.m. — Scott Haugen, Trophy Blacktails
5 p.m. — Peter Kummerfeldt, A Hunters Day Pack
6 p.m. — Glen Berry, Hunting Moon Phases for Early Season Elk
7 p.m. — Cal Eilrich, Getting Started in Cowboy Fast Draw
Steelhead River
1 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing Presentations
2 p.m. — Scott Haugen, Winter Steelhead Options
3 p.m. — Shane Magnuson, Bait Curing &Brining: Eggs, Shrimp, Sardines &Tuna
4 p.m. — Doug Saint-Denis, Float Fishing &Drift Fishing with Beads
5 p.m. — Red’s Fly Shop, Deadly Tactics for Spey Swinging &Nymph Fishing
6 p.m. — Josiah Darr, Bobber Dogging Tactics with Bait &Beads
7 p.m. — Bob Kratzer, Wobbler Fishing for Salmon &Steelhead
Lowrance Learning Center
2 p.m. and 5 p.m.— Jeff Boyer/Jack Findleton, New Features &Techniques for Better Fishing
Camp Cooking
1 p.m. — Roger Neufeldt, Beginning Sausage Making
2 p.m.m — Herb Good, Outdoor Cooking: Quick &Simple
3 p.m. — Tiffany Haugen, Smoking &Cooking Fish &Big Game
4 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Introduction to Getting Started
5 p.m. — Roger Neufeldt, Advanced Sausage Making
6 p.m. — Herb Good, Salmon: Filleting, Grilling, Canning and Smoking
7 p.m.. — Tiffany &Scott Haugen, Butchering &Cooking Big Game
Horse and Mule Packing
2 p.m. and 5 p.m. — Aaron Burkhart, Horse and Mule Packing-Improved Techniques
FRIDAY, JAN. 23
Fly Casting Pond
1 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Learning Pro Staff Fly Casting Basics
2 p.m. — Jim Higgins, Double Haul Casting
3 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Advanced Pro Staff Fly Casts (curves, mends, distance)
5 p.m. — Arnie Gidlow, Fly Casting Dry Flies
Fly Tying
1 p.m. — Marc Williamson, Successful Lake Patterns
2 p.m. — Denny Rickards, Proven Stillwater Patterns
3 p.m. — Pat Blackwell, Tying Jigs for Salmon &Steelhead
4 p.m. — David Paul Williams, Tying Simple Bass Flies
5 p.m. — Kelly Laatsch, Bonefish Flies &Beyond
6 p.m. — Red’s Fly Shop, Top Skwala Patterns for the Yakima River
7 p.m. — Arnie Gidlow, Caddis Killers
Fly Fishing Theater
12:30 p.m. — Kelly Laatsch, Bonefishing Trips 101
1:30 p.m. — David Paul Williams, Fly Fishing for Carp
2:30 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing for Steelhead &Atlantics
3:30 p.m. — Arnie Gidlow, Spring Creek &Tailwater Tactics
4:30 p.m. — Red’s Fly Shop, Klickitat River Steelhead Stratagies &Adventures
5:30 p.m. — Marc Williamson, Reading Water
6:30 p.m. — Denny Rickards, Stillwater Presentations
7:30 p.m. — Mark Hieronymus, SE Alaska: Steelhead Fishing
Blue Theater
12:30 p.m. — Richard Wark, Introduction to Kayak Fishing
1:30 p.m. — Buzz Ramsey, Catching Spring Chinook
2:30 p.m. — Keith Jensen, Walleye: 1-2 Punch
3:30 p.m. — Loren Dunbar, New &Improved Bead Fishing Techniques
4:30 p.m. — Lance Merz, Pacific Northwest Kokanee Fishing
5:30 p.m. — Del Stephens, Albocore: Working the Iron
6:30 p.m. — Terry Rudnick, Jig, Mooch or Troll for Saltwater Salmon
Green Theater
1:00 p.m. — Glen Berry, Hunting Moon Phases for Early Season Elk
2:00 p.m. — Peter Kummerfeldt, What I Have Learned Teaching Survival 50 Years
3:00 p.m. — Cal Eilrich, Getting Started in Cowboy Fast Draw
4:00 p.m. — RJ Marquart, Bird Dog Hunting Scents
5:00 p.m. — Sam Kolb, How to Develop A Stratagy for Success When Getting Kids into Hunting
6:00 p.m. — Cabela’s, Making Your Land More Attractive to Wildlife
7:00 p.m. — Scott Haugen, Trophy Blacktails
Steelhead River
1 p.m. — Bob Kratzer, Wobbler Fishing for Salmon &Steelhead
2 p.m. — Red’s Fly Shop, Deadly Tactics for Spey Swing &Nymph Fishing
3 p.m. — Doug Saint-Denis, Float &Drift Fishing with Beads
4 p.m. — Buzz Ramsey, Steelehad Methods that Work
5 p.m. — Scott Haugen, Winter Steelhead Options
6 p.m. — Cody Herman, River Hydraulics &Fish Behavior
7 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing Presentations
Lowrance Learning Center
2:00 p.m. and 5 p.m. — Jeff Boyer/Jack Findleton New Features &Techniques for Better Fishing
Camp Cooking
1 p.m. — Herb Good, Outdoor Cooking: Quick &Easy
2 p.m. — Tiffany &Scott Haugen, Butchering &Cooking Big Game
3 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Quick &Simple Main Dishes
4 p.m. — Roger Neufeldt, Beginning Sausage Making
5 p.m. — Herb Good, Salmon: Filleting, Grilling, Canning and Smoking
6 p.m. — Tiffany Haugen, Smoking Fish &Big Game
7 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Introduction to Getting Started
Horse and Mule Packing
2 p.m. and 5 p.m. — Aaron Burkhart, Horse and Mule Packing – Improved Techniques
SATURDAY, JAN. 24
Fly Casting Pond
11 a.m. — Arnie Gidlow, Different Fly Casting Strokes &Applications
1 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Learning Pro Fly Staff Casting Basics
3 p.m. — Jim Higgins, Double Haul Casting
5 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Learning Pro Fly Staff Casting Basics
Fly Tying
11 a.m. — Marc Williamson, Successful Lake Patterns
Noon — Jim Higgins, Northwest Saltwater Flies
1 p.m. — Kelly Laatsch, Beginning Fly Tying
2 p.m. — Red’s Fly Shop, Top Skwala Patterns for the Yakima River
3 p.m. — David Paul Williams, Tying Simple Bass Flies
4 p.m. — Pat Blackwell, Tying Emergers
5 p.m. — Denny Rickards, Proven Stillwater Patterns
6 p.m. — Arnie Gidlow, Pheasant Tail Variations
Fly Fishing Theater
10:30 a.m. — Marc Williamson, Fly Fishing Moving Water
11:30 a.m. — Red’s Fly Shop, Klickitat River Steelhead Stratagies &Adventure’s
12:30 p.m. — Denny Rickards, Stillwater Presentations
1:30 p.m. — David Paul Williams, Fly Fishing for Western Smallmouth Bass
2:30 p.m. — Arnie Gidlow, Improving Your Dry Fly Skills
3:30 p.m. — Marc Williamson, Fly Fishing Central Oregons Lakes &Rivers
4:30 p.m. — Kelly Laatsch, Chironomid Fly Fishing Techniques
5:30 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing for Steelhead and Atlantics
6:30 p.m. — David Paul Williams, Pinks on a Fly
Blue Theater
10:30 a.m. — Lance Merz, Pacific Northwest Kokanee Fishing
11:30 a.m. — Del Stephens, Albacore Basics
12:30 p.m. — Bob Kratzer, Northwest Fisheries: Hatchery vs Salmon
1:30 p.m. — Jack &Brandon Glass, Spring Salmon Fishing
2:30 p.m. — Ed Iman, Trout Fishing for Kids
3:30 p.m. — Richard Wark, Introduction to Kayak Fishing
4:30 p.m. — Buzz Ramsey, Catching Spring Chinook
5:30 p.m. — Terry Rudnick, Halibut: How-To
6:30 p.m. — Keith Jensen, The Walleye: 1-2 Punch
Green Theater
11 a.m. — Dan Kloer, Calling Hard to Call Elk
Noon — Cabela’s, Making Your Land More Attractive to Wildlife
1 p.m. — Sam Kolb, How to Develop A Stratagy for Success When Getting Kids into Hunting
2 p.m. — Peter Kummerfeldt, What I have Learned Teaching Survival 50 Years
3 p.m. — Cal Eilrich, Getting Started in Cowboy Fast Draw
4 p.m. — Scott Haugen, Hunting Blacktails
5 p.m. — Glen Berry, Hunting Moon Phases of Early Season Elk
6 p.m. — Nathan Brence, Effective Backcountry Hunting Gear &Techniques
Steelhead River
11 a.m. — Jack &Brandon, Glass Bobber Fishing Methods
Noon — Buzz Ramsey, Steelhead Tactics that Work
1 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing Presentations
2 p.m. — Josiah Darr, Bobber Dogging Tactics with Baits &Beads
3 p.m. — Shane Magnuson, Bait Curing &Brining: Eggs, Shrimp, Sardines &Tuna
4 p.m. — Red’s Fly Shop, Deadly Tactics for Spey Swinging &Nymph Fishing
5 p.m. — Bob Kratzer, Wobbler Fishing for Salmon &Steelhead
6 p.m. — Scott Haugen, Winter Steelhead Options
7 p.m. — Doug Saint-Denis, Float &Drift Fishing with Beads
Lowrance Learning Center
11:30 a.m. and 3 p.m. — Jeff Boyer/Jack Findleton, New Features &Techniques for Better Fishing
Camp Cooking
11 a.m. — Tiffany &Scott Haugen, Butchering &Cooking Big Game
Noon — Roger Neufeldt, Beginning Sausage Making
1 p.m. — Herb Good, Salmon: Filleting, Grilling, Canning and Smoking
2 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Introduction to Getting Started
3 p.m. — Tiffany Haugen, Smoking Fish &Big Game
4 p.m. — Roger Neufeldt, Advanced Sausage Making
5 p.m. — Herb Good, Outdoor Cooking: Quick &Easy
6 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Quick &Simple Main Dishes
Horse and Mule Packing
Noon and 4 p.m. — Aaron Burkhart, Horse and Mule Packing – Improved Techniques
Ice Sculpturing Demo (space 1-outside)
1 p.m. — Joaquin Quezada, Ice Sculpture Demonstration
SUNDAY, JAN. 25
Fly Casting Pond
11 a.m. — Jim Higgins, Double Haul Casting
1 p.m. — Don Simonson, Cabela’s Learning Pro Fly Staff Casting Basics
2 p.m. — Arnie Gidlow, Fly Casting Dry Flies
Fly Tying
11 a.m. — Arnie Gidlow, Caddis Killers
Noon — Denny Rickards, Proven Stillwater Patterns
1 p.m. — Pat Blackwell, Tying Jigs for Salmon &Steelhead
2 p.m. — Kelly Laatsch, Beginning Fly Tying
3 p.m. — David Paul Williams, Tying Simple Bass Flies
Fly Fishing Theater
10:30 a.m. — Red’s Fly Shop, Discover the Yakima
11:30 p.m. — Kelly Laatsch, Fly Fishing BC’s Kootenay Region
12:30 p.m. — Jim Teeny, Fly Fishing for Steelhead &Atlantics
1:30 p.m. — David Paul Williams, Pinks On the Fly
2:30 p.m. — Denny Rickards, Stillwater Presentations
Blue Theater
10:30 a.m. — Ed Iman, Northwest Walleye Secrets
11:30 a.m. — Lance Merz, Pacific Northwest Kokanee Fishing
12:30 p.m. — Loren Dunbar, New Improved Bead Fishing Techniques
1:30 p.m. — Bob Kratzer, Northwest Fisheries: Hatchery vs Wild
2:30 p.m. — Jack &Brandon, Glass Spring Chinook Fishing
Green Theater
10:30 a.m. — RJ Marquart, A Dog’s First Hunting Season: Do’s &Don’ts
11:30 a.m. — Peter Kummerfeldt, What I Have Learned Teaching Survival 50 Years
12:30 p.m. — Scott Haugen, Trophy Blacktails
1:30 p.m. — Nathan Brence, Effective Backcountry Hunting Gear &Techniques
2:30 p.m. — Dan Kloer, Calling Hard to Call Elk
Steelhead River
11 a.m. — Shane Magnuson, Bait Curing &Brining: Eggs, Shrimp, Sardines &Tuna
Noon — Doug Saint-Denis, Float &Drift Fishing with Beads
1 p.m. — Red’s Fly Shop, Deadly Tactics for Spey Swinging &Nymph Fishing
2 p.m. — Scott Haugen, Winter Steelhead Options
3 p.m. — Jack &Brandon, Glass Bobber Fishing Methods
Lowrance Learning Center
11 a.m. and 1:30 p.m. — Jeff Boyer/Jack Findleton, New Features &Techniques for Better Fishing
Camp Cooking
11 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Quick &Simple Main Dishes
Noon — Tiffany Haugen, Smoking Fish &Big Game
1 p.m. — Herb Good, Outdoor Cooking: Quick &Easy
2 p.m. — Roger Neufeldt, Beginning Sausage Making
3 p.m. — Cee Dub, Dutch Oven: Introduction to Getting Started
Horse and Mule Packing
1 p.m. — Aaron Burkhart, Horse and Mule Packing-Improved Techniques
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.