At Civic Field, Bellingham
BOYS
Friday’s Finals
(Top 4 qualify for state)
Team scores: Lakewood 95, Sehome 90.6, Lynden 78.6, Sedro-Woolley 69, Bellingham 68.6, Archbishop Murphy 50, Cedarcrest 42.6, Anacortes 35, Burlington-Edison 35, Squalicum 32, Granite Falls 27, Blaine 23.6, Shorecrest 16.
110 hurdles—Benjamin Doucette (Bell) 14.65, Tanner Aliff (Bell) 15.42, Liam Thomas (Ced) 15.67, Drake Chaves (Lake) 16.10;
100—Josh Dickey (Lake) 11.18, Jay Burger (SW) 11.34, Taylor Gipson (AM) 11.39, Isaiah White (Bell) 11.39;
400 relay—Archbishop Murphy 42.94, Bellingham 43.13, Lakewood 43.21, Sedro-Woolley 43.61;
400—Isaac Westlund (AM) 48.97, Trent Postma (Lyn) 50.54, Lucas Skinner (SW) 51.56, Dante Gadbois (GF) 51.71;
300 hurdles—Kelson Brewer (Lake) 40.44, Jordan Thompson (Lyn) 40.61, Bryce Sterk (Lyn) 41.61, Elliot Dick (Ced) 41.82;
800—Riley Allsop (Seh) 1:58.48, Thor Wagoner (SW) 1:58.63, Cameron Hammontree (Ced) 1:58.98, Colton Johnsen (Seh) 1:59.46;
200—Westlund (AM) 22.45, Mason Elms (SW) 22.65, Dickey (Lake) 22.66, Anfernee Gurley (AM) 22.91;
3,200—Dylan Holland (Ana) 9:25.53, Douglas Davis (Lake) 9:31.10, Wyatt Mullen (BE) 9.36.38, James Parker (Ana) 9:42.17;
1,600 relay—Sedro-Woolley (Burger, Elms, Skinner, Wagoner) 3.24.28, Lynden 3.24.45, Sehome 3:27.33, Squalicum 3.27.86;
High jump—Ryley Repenn (GF) 5-11, Brennan Sanders (GF) 5-10, Nick Faber (Lyn) 5-10, Aaron Weidenaar (Lyn) 5-8;
Triple jump—Joshua Vail (Squal) 43-9, Grant Scarlett (Lyn) 43-1.50, Brent Bustad (Lake) 42-3.25, Coleman Schwab (Squal) 41-11.50;
Shot put—Drew Norvell (Seh) 57-3.50, Austin Rosas (Seh) 51-5.50, Tyler Haggen (SEG) 51-5.50, Jon Fakkema (Bla) 50-1.75;
Javelin—Jakob Chamberlin (Bell) 161-8, Dahlton Osborne (SW) 156-0, Torjan Barnes (Ced) 155-1, Drew Wesen (BE) 153-5.
GIRLS
(Top 4 qualify for state)
Team scores: Sehome 109.33, Shorecrest 93, Burlington-Edison 88, Bellingham 71, Lakewood 62.66, Squalicum 62, Blaine 47, Lynden 38, Anacortes 28, Cedarcrest 24, Granite Falls 18, Archbishop Murphy 11, Sedro-Woolley 10
100 hurdles—Sophia Viviano (Shore) 15.83, Annie Waddell (Bell) 15.99, Megan Wilburg (BE) 16.11, Sara Absten (BE) 16.45
100—Wurrie Njadoe (Shore) 12.49, Hannah Bradley (Bell) 12.81, Tayla Weaver (Ced) 12.91, Jessica DeVere (Squal) 12.94
400 relay—Bellingham 49.37, Squalicum 49.84, Sehome 50.46, Lynden 50.48
400—Mia Hodges (Bell) 58.17, Jasmyne Neria (Lyn) 58.21, Bethany Fisher (Lake) 59.47, Briana Devereaux (Ced) 59.61
300 hurdles—Abby Dimock (BE) 45.35, Katrina Dank (Seh) 47.05, Dayana Diaz (GF) 47.22, Ami Njadoe (Shore) 47.38
800—Heather Hanson (Ana) 2:18.05, Hillary Kiele (Blaine) 2:18.97, Sabrina Wilk (SW) 2:19.02, Britney Albo (Lake) 2:19.58
200—Wurrie Njadoe (Shore) 25.27, Kim Haslett (Squal) 25.85, Tayla Weaver (Ced) 26.23, Hannah Bradley (Bell) 26.40
3,200—Alexa Shindruk (Lyn) 11:11.85, Emily Pittis (Seh) 11:16.71, Abby Johnson (Seh) 11:29.87, Quincy Gale (Bell) 11:36.93
800 relay—Bellingham 1:43.91, Lynden 1:44.74, Sehome 1:45.08, Shorecrest 1:45.63
1600 relay—Sehome 3:59.24, Lynden 4:00.18, Bellingham 4:01.86, Burlington-Edison 4:05.29
Long jump—Wurrie Njadoe (Shore) 19-0.75, Megan Wilburg (BE) 16-10.5, Sara Absten (BE) 16-10.5, Meleri Cummins (Seh) 16-2.75
Discus—Chanelle Eddy (Seh) 124-10, Elle Moore (Blaine) 120-02, Megan Fenton (Lake) 110-03, Jaden Shadle (BE) 107-09
Pole vault—Kirsten Webber (Squal) 13-0, Olivia Adams (Blaine) 11-6, Chloe Roth (Bell) 9-3, Erin Eswald (Seh) 9-3
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.