VOLLEYBALL
WASHINGTON STATE VOLLEYBALL COACHES ASSOCIATION ALL-STATE TEAMS
CLASS 4A
Player of the Year
Chey Jones, outside hitter, Tahoma
First Team
Outside Hitters
Chey Jones, Tahoma
Kyleene Filimaua, North Creek
Hailey Brockway, Graham-Kapowsin
Samaya Morin, Lake Stevens
Middle Blockers
Karli Tri, Lake Stevens
Chelsey Harmon, Rogers (Puyallup)
Setters
Jenna Howard, North Creek
Camden Heilborn, Auburn Riverside
Libero
McKenna Peters, Tahoma
Second Team
Outside Hitters
Brianna Ingram, Auburn Riverside
Maren Dent, Rogers (Puyallup)
Sage Brustad, Richland
Ella Litterell, Emerald Ridge
Middle Blockers
Krisee Copeland, Auburn Riverside
Hannah Hair, Walla Walla
Setters
Mary Teske, West Valley Yakima
Raedyn Gouddreu, Graham-Kapowsin
Libero
Bella Moon, North Creek
Coaches of the Year
Sara Russell and Maria Bahlenhorst, Tahoma
CLASS 3A
Player of the Year
Tia Allen, outside hitter, Mount Spokane
First Team
Outside Hitters
Sophia Meyers, Eastside Catholic
Tia Allen, Mount Spokane
Maia Nichols, Capital
Devyn Oestreich, Capital
Middle Blockers
Madison Nichols, Capital
Sophia Berlotti-Metoyer, Mount Spokane
Setters
Rosie Ogborn, Roosevelt
Telia Allen, Mount Spokane
Libero
Taylor Miche, Mount Spokane
Coach of the Year
Dave Whitehead, Mount Spokane
Second Team
Outside Hitters
Jaydia Martin, Hudson’s Bay
Arianna Bilby, Arlington
Maline Ama, Mount Spokane
Nicole Headrick, Ferndale
Middle Blockers
Camille Duckett, Roosevelt
Mia Hall, Stadium
Setters
Malia Honrud, Ferndale
Tara Reynolds, Eastside Catholic
Libero
Lauren Porter, North Thurston
CLASS 2A
Player of the Year
Delaney Nicoll, outside hitter, Ridgefield
First Team
Outside Hitters
Abby Harrell, Ellensburg
Delaney Nicoll, Ridgefield
Moeshana Maiava, Washington
Mikayla Uhlenkott, Pullman
Middle Blockers
Eliana Luteru, Washington
Katie King, Burlington-Edison
Setters
Jade Larrabee, Selah
Noelani Souza, Washington
Libero
Shauny Fisk, Ellensburg
Coach of the Year
Chris Elsner, Lynden
Second Team
Outside Hitters
Reaghan Naboychik, Ellensburg
Hannah Fredrickson, North Mason
Sirena Peredo, Washington
Savonne Sterk, Lynden
Middle Blockers
Allie Andrew, Ridgefield
Casonndrah Polo, Fife
Setters
Amey Rainaud, Burlington-Edison
Robin Scarlett, Lynden
Libero
Emilea Stepaniuk, Ridgefield
CLASS 1A
Co-Players of the Year
Emma McLaren, outside hitter, Chelan
Alli Hansen, outside hitter, King’s
First Team
Outside Hitters
Alli Hansen, King’s
Emma McLaren, Chelan
Ely Collins, Chelan
Brooke Silvernail, La Salle
Middle Blockers
Logan Golden, Castle Rock
Katie Rainville, Chelan
Setters
Hannah Stires, Lakeside
Leanna Garfoot, Chelan
Libero
Morgyn Harrison, Chelan
Coach of the Year
Jenifer Rainville, Chelan
Second Team
Outside Hitters
Marusia Levanidova, Overlake
Tiffany Chandler, La Center
Liv King, Lynden Christian
Nicole Kelly, Charles Wright
Middle Blockers
Annika Ruud, King’s
Noelle Alberda, King’s
Alyssa Weis, Goldendale
Alyssa Radke, Connell
Setters
Abby Cummins, King’s Way Christian
Ava Mason, King’s
Libero
Emily Evanson, King’s
CLASS 2B
Co-Players of the Year
Ellie Marble, outside hitter, La Conner
Andee Nelson, outside hitter, Mossyrock
First Team
Outside hitters
Elile Marble, La Conner
Morgan Herrera, La Conner
Andee Nelson, Mossyrock
Nikarra Smith, Toutle Lake
Middle Blockers
Joanie Benson, La Conner
Emily Dickson, Tri-Cities Prep
Setters
Madi Zorn, Northwest Christian (Colbert)
Justine Benson, La Conner
Libero
Faith Mulligan, Mossyrock
Coach of the Year
Suzanne Marble, La Conner
Second Team
Outside Hitters
Layne Martin, Ocosta
Maisie Burnham, Liberty
Marlee Vickers, Kalama
Brooklynne Boesel, Brewster
Middle Blockers
Lily Kirry, Chewelah
Kierstyn York, Colfax
Setters
Emily Snider, Ocosta
Mariah Valencia, Tri-Cities Prep
Libero
Rachel Cram, La Conner
CLASS 1B
Player of the Year
Maddy Murray, middle blocker, Almira/Coulee-Hartline
First Team
Gianna Anderson, Oakesdale
Sydney Watko, Pomeroy
Jessie Reed, Oakesdale
Jaden Steele, Pomeroy
Middle Blockers
Maddy Murray, Almira/Coulee-Hartline
Maddy Dixon, Pomeroy
Setters
LouEllen Reed, Oakesdale
Heidi Heytvelt, Pomeroy
Libero
Lizzy Perry, Oakesdale
Coaches of the Year
Katie Walsh, Almira/Coulee-Hartline
Bruce Wiedemann, Puget Sound Adventist
Lindsey Elliott, Providence Classical Christian
Second Team
Bree Dawson, Selkirk
Maddy Wagner, Odessa
Jessica Fernandez, Puget Sound Adventist
Oceana Aguirre, Neah Bay
Middle Blockers
Katie Kogler, Firm Foundation
Anna Williams, Pateros
Setters
Makenna Oliver, Almira/Coulee-Hartline
Natalie Noel, Puget Sound Adventist
Liberos
Claire Lyshol, Providence Classical Christian
Grace Buzzell, Neah Bay
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.